Dolar alış 3.5202, satış 3.5218 lira iken Euro alış 3.9237, satış 3.9249 liradan güne başladı.

DOLARI NE ETKİLİYOR?

Dolar Amerika Birleşik Devletlerin'de Cuma günü belirtilen ve düşüncenin gerisinde kalan tarım dışı istihdam oranından bu yana eksilme baskısına karşı durmaya çalışmakta. Zayıf tarım dışı istihdam oranu Amerika Merkez Bankası’nın Haziran ayının ardından vereceği faiz yükseltimini düşünülenden daha seyrek gerçekleşebileceği düşüncelerini kuvvetlendirdi.

Dolar daha sonra Avrupa Merkez Bankası'nın Perşembe günü para ile ilgili bir araya gelinen kurulda daha az sıkmayan bir duruş ortada sunacağı düşüncesiyle değer kazanan euronun oluşturduğu şiddetin altına düştü.

Ekonomistler dolardaki bu düşük izlenime karşın dolar/TL'de güzel bir psikolojik seviye olan 3.50'nin altında kalıcı bir izlenim için henüz yeterli gelişme görmüyorlar. Enflasyondaki yüksek seyir, olası bir kabine yapımı, ülkedeki politik düşüncelere yakın civarda olmamız nedeniyle kurda 3.50 gerisinde başta kurumsal olmak üzere döviz isteği görmeyi düşünüyorlar ve bu oranın gerisinde kalıcılık şu anlık düşünülmüyor.

Amerika Birleşik Devletleri’nden gelen ilk tarım dışı iş olanağı olmak üzere oranlar, Avrupa Merkez Bankası'ndan beklenen adımlar ve Amerika Birleşik Devletleri’nde iç politika güncellemeleri doları küresel anlamda şiddetlendirmeye