Merkez Bankası'nın faiz artırım beklentisi ve risk algısının azaldığı izlenimiyle dolar fiyatları, yatay bir seyir izledi. 3,97 sevilerinden dönen dolar Merkez Bankasının faiz artıracağı beklentisiyle düşmeye başladı. Açılışta 3,85 seviyesinde olan dolar ve euroda sert düşüş yaşandı.

TCMB'den faiz artırım beklentileri ve başta ABD'de devam eden dava kaynaklı olmak üzere Türkiye'ye yönelik risk algısının azalmasıyla hafta başından bu yana aşağı yönlü bir eğilim izleyen dolar/TL bu sabah güne 3.85 seviyesinden başladı.

Hafta başında 3.94'lü seviyelerde bulunan dolar/TL'de yönünü aşağı çevirdi. Dün saat 17.37'de 3.8477/3.8490 seviyesinde olan dolar/TL, saat 3, 84 seviyesine gerilerken euro da sert düştü. Geçen haftalarda rekor üstüne rekor tazeleyen ve 4,70'in üstüne çıkan euro 4,51 seviyesine geriledi.

EN KÖTÜSÜ GERİDE KALDI

Bankacılar ABD'de devam eden dava sürecinde bir çok gelişmenin yaşandığının ayrıca enflasyonun tepe noktasını görmesi nedeniyle piyasa fiyatlamaları açısından şimdilik "en kötünün geride" kalmış olabileceğini belirtiyor.

MERKEZ BANKASI'NDAN DOLAR AÇIKLAMASI

Merkez Bankası, 2018 Yılı Para ve Kur Politikası'nı açıkladı. Raporda şu ifadelere yer verildi: TCMB fiyat istikrarına odaklı para politikası duruşunun korunduğu bir çerçeveyi esas almaktadır. Enflasyon hedeflemesi temel para politikası rejimi olmaya devam edecektir. Para politikası kararları, enflasyon beklentileri, fiyatlama davranışları ve enflasyonu etkileyen diğer unsurlardaki gelişmeler dikkate alınarak oluşturulacaktır. Enflasyonun hedefle uyumlu seviyelerde tutulması amaçlanırken finansal istikrar da gözetilecektir. Ayrıca, TCMB, enflasyonun düşürülmesine engel olan yapısal unsurları ortadan kaldırmak için diğer kurumlarla işbirliği içinde çalışmaya devam edecektir.

TCMB’nin temel amacı fiyat istikrarını sağlamak ve sürdürmektir. Bu doğrultuda, 2018-2020 döneminde geçerli olacak enflasyon hedefi Hükümet ile varılan mutabakatla uyumlu olarak yüzde 5 seviyesinde belirlenmiştir. 2018-2020 dönemine ilişkin Orta Vadeli Program kapsamında enflasyonun yüzde 5 hedefine kademeli olarak yakınsayacağı öngörülmektedir.