Dolar, 10 Temmuz Pazartesi günü itibariyle alış fiyatı 3.6186 TL’den, satış fiyatı ise 3.6193 TL’den işlem görürken Euro, alış fiyatı 4.1275 TL, satış fiyatı 4.1287 TL’den işlem görmeye başladı.

Geçtiğimiz haftaya 3.51 ile başlamış olan dolar kuru, yurtdışı tarafındaki pozitif oranların etkisi ve küresel merkez bankalarının aktif ve agresif tavır benimsemesi üzerine başlamaları ile kademeli olarak artışa geçerek haftayı 3.62 TL’den kapatmıştı.

DOLAR VE EURO’DAKİ ARTIŞ

Ekonomi analizcileri, bu akşam bildirilecek olan Amerika Birleşik Devletleri Merkez Bankası toplantı tutanağındaki bilanço azaltma ve faiz yükseltme süreci ile alakalı ipuçlarının piyasanın bakış açısı üstünde belirleyici olmasını bekliyor, Kuzey Kore'nin devletinin dün test ettiği füze denemesi ve Katar krizi ile alakalı gelişmelerin yatırımcıların jeopolitik tehlike algısının arttığını dile getirdi.

EURO – DOLAR 1.1406

Ekonomi analizcileri, Brexit toplantılarının bugün başladığını söyleyerek, toplantıların sterlin - dolar ve avro - dolar paritesinin yönü üstünde etkisi olacağını dile getirdi. Geçtiğimiz haftayı değer kazancı ile bitiren sterlin - dolar paritesi şu dakikalarda yatay seyir takip ederek 1,1291’den, euro - dolar paritesi ise 1,1406 ile eski değerinin hemen üstünde işlem gördü.