Dolar Önce Düşecek, Sonra Çıkacak!

Dolar, ABD’nin mali canlandırma paketinin çıkacağı iyimserliğiyle, Eylül ayından bu yana en düşük seviyeye indi. Dolar/TL kuru yarın, 7,5'ye kadar gerileyebilir. ABD'den teşvik paketinin gelmeyeceği bilgisiyle de toparlanacaktır

Dolar Önce Düşecek, Sonra Çıkacak!

Haber365Özel-Ekonomi Servisi

Dolar/TL kuru (TSİ 11.14) 7,8223 ile Eylül ayından bu yana en düşük seviyesine geriledi.

PELOSİ’NİN UMUDU, DOLARI DÜŞÜRDÜ!

Salı günü, ABD Temsilciler Meclisi Sözcüsü Nancy Pelosi’nin, mali canlandırma paketiyle ilgili olarak, ‘Haftaya anlaşma konusunda umutluyum’ sözü üzerine dolar, tüm önemli paralar karşısında değer kaybetmeye başladı.

SEÇİM ÖNCESİ, TEŞVİK SATRANCI!

Ağustos ayından bu yana, miktarı konusunda anlaşmaya varamayan Cumhuriyetçiler ve Demokratlar arasındaki tartışmada, en son, Demokratlar 2,2 trilyon dolara inmiş, Trump ise 1,6 trilyon dolara çıkmıştı.

Demokratlar çoğunlukta oldukları Temsilciler Meclisi’nden, 2,2 trilyon dolarlık paketi geçirirken, Cumhuriyetçilerin çoğunlukta olduğu Senato’ya daha gelmeden, Trump masadan çekildiğini açıklamış, küresel piyasalarda dalgalanmaya neden olmuştu.

Pelosi’nin, ‘Umutluyum’ sözü ile değer kaybeden dolara karşı, tüm önemli paralar değer kazandı.

7,82 İLE DOLAR/ TL AYIN EN DÜŞÜĞÜNDE!

TL’de dolar karşısında son 5 haftanın en düşük seviyesine, 7,8223 ile geriledi.

Buna karşılık, ABD’de yapılacak 3 Kasım’daki seçimler öncesinde, rakibi Biden ile arasındaki farkı 10 puana kadar çıkaran Trump’ın, seçim sonrası rakibinin elini rahatlatması beklenmemeli.

DOLAR DALGALI SEYREDİYOR!

Bu da, teşvikten umudunu kesecek piyasalarda, doların önümüzdeki günlerde yükselmeyeceği anlamına da gelmiyor.

22 Ekim Perşembe günü, Merkez Bankası'nın, piyasaların üstünde ve 300 baz puanlık faiz kararı ile, dolar kuru daha da gevşeyecek, 7,75 seviyesini görecektir.

DOLAR/TL 7,50'E KADAR GEVŞEYEBİLİR!

Buna karşın, 7,75 seviyesine, hatta faiz oranı ile ters orantılı olarak, 7,5 TL'ye kadar gerileyen dolar/TL kuru, ABD'den teşviğin gelmeyeceğini günler içerisinde gördüğünde, kayıplarını hızla telafi edecektir.

Yani, dolar geri çekildiği, 7,95 seviyesine bir hamle kadar uzak!

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR