Dolar Güne Nasıl Başladı? Euro Kaç TL? 13 Eylül 2019 Döviz Kurunda Güncel Fiyatlar

Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu (PPK) enflasyondaki düşüşe vurgu yaparak, Temmuz'da başladığı 425 baz puanlık faiz indirimi sürecine Eylül toplantısında da 325 baz puanlık indirimle devam etti. Bu sabah ise dolar/TL güne 5.66 seviyesinde başladı.

13 Eylül 2019 Döviz Kurunda Güncel Fiyatlar

Banka mevcut para politikası duruşunun hedeflenen dezenflasyon patikasıyla büyük ölçüde uyumlu olduğunu vurgularken, bu söylem piyasada bundan sonraki indirimlerinin son iki PPK’da gerçekleştirilen 425 ve 325 baz puandan çok daha sınırlı olacağı izlenimi yarattı.

Dolar/TL saat 08.24 itibarıyla 5.6603/5.6655'de hareket ediyor, kurun söz konusu seviyelerdeki seyri sürüyor.

Euro/TL de 6,26 seviyesinde işlem görüyor.

 

EKONOMİSTLERİN FAİZDEN BEKLENTİLERİ KAÇ PUANDI?

Reuters anketine katılan 23 kurumun tahminlerinin medyanına göre TCMB’nin dün 250 baz puan indirime gitmesi bekleniyordu. Buna karşılık işlemciler indirimin 300 puanın üzerinde olacağına kesin gözüyle bakarken, swap piyasasında fiyatlanan indirimin 300-400 baz puan aralığında olduğu belirtiliyordu.

İşlemcilere göre politika faizi indiriminin swap piyasası fiyatlamasının altında kalması ve ilerleyen dönemde indirimlerin daha sınırlı olacağı algısı TL’deki değer kazancında da rol oynadı.

Son Dakika Ekonomi Haberleri için aşağı kaydırın.

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

EN ÇOK OKUNANLAR