ABD Merkez Bankası'nın (Fed) sıkılaştırma adımlarının belirli düzeyde devam edeceğine yönelik, Merkez Bankası'nın da sıkı politikanın sürdürüleceğine dair açıklamalarıyla dolar/TL'de iyimserlik görülüyor. Bankalararası piyasada dolar 3,53 civarında seyrediyor.

PİYASA TURU: DOLAR DİKİŞ TUTMUYOR 

ABD ekonomisinin ikinci çeyrekte yüzde 2,6 büyümesi ve kişisel tüketiminin yüzde 2,8 oranında artmasından sonra dolar/TL, 3,53 üzerindeki seyrini devam ettirdi. Bir önceki çeyrekte yüzde 1,4 büyüyen ABD ekonomisi için beklentiler yüzde 2,7 seviyesindeydi.

KÜRESEL PİYASALAR: DOLAR ZAYIFLADI, ALTIN VE PETROL YÜKSELDİ

ABD hisse senetleri, hayal kırıklığı yaratan kar açıklamalarının teknoloji hisselerini aşağı düşürmesiyle, indi. Dolar zayıfladı ve altın, ABD ekonomisinin beklenenden daha yavaş büyüdüğünü gösteren verinin açıklanmasından sonra, tırmanışa geçti.

TÜRK AKIMI TEHLİKEDE

ABD Senatosu, 2014 yılından bu yana Rusya, İran ve Kuzey Kore’ye yönelik en sert ekonomik yaptırımları öngören yasayı oybirliği ile kabul etti. Başkan Donald Trump imzasına gönderilen yasa ile, inşaatına yeni başlanan Karadeniz geçişli “Türk Akımı” projesinin de tehlikeye girdiği Moskova’da konuşulmaya başlandı.