Ekonominin koordinasyonundan sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek'in ekonomiye ilişkin konuşmalarının piyasalarda pozitif karşılanmasıyla dolar ve Euro da üçer kuruş gerileme görüldü.

Dolar güne 3,5268 TL seviyesinde başladı. Euro dolar paritesi ise 1,1760 TL civarında.
Euro güne 4,1461 TL civarında başladı.

FED'İN FAİZ AÇIKLAMASI DOLARA DEĞER KAYBETTİRDİ!

ABD Merkez Bankasının (Fed) para politikasını belirleyen Federal Açık Piyasa Komitesinin (FOMC) Washington'da düzenlenen Temmuz ayı toplantısı bitti. İki gün süren toplantıdan sonra hazırlanan karar metnine göre, 9 FOMC üyesi, faiz oranını yüzde 1,00-1,25 aralığında tutma kararını oybirliğiyle aldı. Metinde “ülkedeki iş gücü piyasası güçlenmeyi sürdürürken, enflasyonun gerilediği” vurgulanırken, şu değerlendirmelere yer verildi:
“İstihdam artışı yavaşlamasına karşın ortalamada yılın başından bu yana güçlüydü, işsizlik oranı düştü. Hanehalkı harcamaları son aylarda güçlendi ve ticari sabit yatırımlar yükselmeye devam etti. Son dönemde gerileyen yıllık genel ve çekirdek enflasyon ise yüzde 2 hedefinin altında seyrediyor.”

DOLAR DEĞER KAYBETTİ, EMTİALAR YÜKSELDİ

Fed'in kararları öncesinde 1,1645 seviyesinde seyreden avro/dolar paritesi, faizin sabit tutulduğunun açıklanmasının ardından 1,1701'e yükseldi. Dolar/TL ise kararı takiben uluslararası piyasalarda 3,5533’den 3,5397’ye geriledi.