Dolar, Altın, Borsa ve YEP

Altındaki yükseliş devam edecek mi? Doların yönü ne olacak? Ve Borsa, neden Varlık Fonu etkisiyle yükselecek. Detayları haberimizde.

Dolar, Altın, Borsa ve YEP

Haber365Özel-Ekonomi Servisi

Merkez Bankası’nın faizleri 2 puan arttırması, BDDK’nın swap/ takas hamlesi ve son olarak vergilerin düşürülmesi ile Türkiye normalleşme adımlarına devam ediyor.

Ekonomi kurmayları, TL’nin reel faizlerine geçiş adımları ve TL’nin özendirilmesine yönelik adımları atıyor.

DOLAR DÜŞECEK, TL DEĞERLENECEK

Hem stopaj da, hem BSMV de indirim yapılarak, insanların yatırım enstrümanlarına erişimi kolaylaştırılarak, normalleşme adımlarına devam edildi.

Mevduat, döviz ve altın hesabı açarken (bozdururken vergi yoktu) alınan vergi, yatırımcının hareket alanını sınırlıyordu.

Vergilerin azaltılması ise aksine, yatırımcıya serbesti tanıdı.

TÜRKİYE’DE 750 MİLYON TL’LİK TEKNOLOJİ FONU KURULDU

YEP ile 3 yıllık ekonomi haritasında teknolojinin öne çıkarıldığı gözlemlendi. Sessiz sedasız, teknoloji girişimcilerini desteklemek üzere, 750 milyon TL’lik bir fon kuruldu. Melek yatırımları yapan firma, sadece teknolojiye yatırım yapacak.

TURİZME ÖNEM ATFEDİLMİŞ DURUMDA

Kovid-19 pandemisi ile birlikte getirilen seyahat kısıtları, turizme yönelik taleplerin ertelenmesini getirdi.

Pandemiyle ilgili kaygılar giderildiğinde, Türkiye’de turizmde patlama bekleniyor.

VARLIK FONU BÜYÜK PROJELER YAPACAK

Varlık fonu üzerinden büyük projelerin yapılması öngörülüyor. Büyük bir rafineri ya da TOKİ projeleri çalışılacak.

Varlık fonu söz konusu yatırımları borçlanarak yapacak.

Hisse Senetleri Uzmanı ve Fon Yöneticisi Cenk Akyoldaş,

Varlık Fonu’nun önce elindeki, Turkcell, Halkbank, Vakıf Bank ve Türkiye Sigorta ile bir sepet yaptı ve bu sepetin değerini arttırması gerektiğini kaydetti.

BORSA İSTANBUL YÜKSELECEK!

Akyoldaş, artan değerle birlikte, Varlık Fonu’nun daha kolay kredi bulacağını belirtti.

Akyoldaş, bu hareketle, sepette yükselen hisse senetlerinin lokomotifliğinde, Borsa İstanbul’un da yükseleceğini kaydetti.

Piyasaların, psikolojiden oluştuğu yorumunu yapan, Akyoldaş,

Borsa’daki yükselişin, piyasalar için pozitif yansıyacağını ve olumlu psikoloji vereceğini belirtti.

ALTIN DA, DÖVİZ DE DÜŞECEK!

Altın ve dolarda görülen artışı değerlendiren Akyoldaş, altın fiyatlarının da doların da düşeceğini belirtirken,

‘8,35 sepetinde taşması ile 8,50 olur, overshoot noktası, (hızlı para arzı ile dövizin oynak hale gelmesi) bu ters hareketlerin perde arkasını oluşturuyor.

Akyoldaş, Ermenistan-Azerbeycan geriliminin Türkiye ekonomisi üzerinde etkili olduğunu kaydederek, TL’nin normalleşmesi adımlarının bu duruma paralel atıldığını kaydetti.

DOLARİZASYON DA, TEKRAR TL YÖNÜNDE OLACAK

Akyoldaş, TCMB’nin, enflasyonun üzerinde bir faiz artırımına gideceğini, böylece negatif faiz veren banka mevduatlarının, reel getiriye ulaştırılarak, cazip hale getirileceğini ifade etti. TL’de adımların devamının geleceğini kaydeden Akyoldaş, Merkez Bankası’nın yeniden faiz yükselteceğini kaydetti.

2,2 TRİLYON DOLAR, ALTINI GEÇİCİ OLARAK YUKARI İTTİ

Akyoldaş, kıyamet senaryolarının hiç kimseye faydası olmayacağını belirterek, altın teknik hareketini sürdürüyor. Mevcut seviyelerinden, altının onsunun 1.850 dolara ineceğini, ABD’de çıkması beklenen 2,2 trilyon dolarlık paketin, altın fiyatını yukarı ittiği saptamasını yaptı.

2,2 TRİLYON TEŞVİK, DOLARI DÜŞÜRÜR!

Akyoldaş, 2,2 trilyon dolarlık teşviğin, 3 Kasım’da yapılacak, ABD seçimlerine yetişmeyeceğini belirtirken, küçük bir olasılıkla yetişmesi durumunda, ‘teorik olarak, doların değeri düşer ve altının fiyatı yükselir. Parasal genişleme devam edecek ve altının dolara karşı değer kazanması, doların değerinin düşmesi anlamındadır.’ dedi.

 

 

 

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

EN ÇOK OKUNANLAR