Dolar haftaya alış fiyatı 3.4983 TL’den, satış fiyatı ise 3.4993 TL’den adımını attı. Euro, alış fiyatı 3.9185 TL, satış fiyatı 3.9197 TL oldu. 

DOLAR NEYİN ETKİSİNDE KALIYOR? 

Dolar Amerika Birleşik Devletleri’nde 9 Haziran Cuma günü belirtilen beklentinin gerisinde kalan tarım dışı iş oranından bu yana eksilme baskısına karşı durmaya çalışmakta. Zayıf tarım dışı istihdam oranı Amerika Merkez Bankası’nın Haziran ayının ardından vereceği faiz artımı düşünülenden daha seyrek gerçekleşebileceği düşüncelerini kuvvetlendirdi.

Dolar daha sonra Avrupa Merkez Bankası'nın Perşembe günü para ile ilgili bir araya gelinen kurulda daha az sıkmayan bir duruş ortada sunacağı düşüncesiyle değer kazanan euronun oluşturduğu şiddetin altına düştü.

EKONOMİSTLER GEÇTİĞİMİZ HAFTALARDA 3.50’ NİN ALTINA DÜŞMEZ YORUMLARI YAPMIŞTI 

Ekonomistler dolardaki bu düşük izlenime karşın dolar - TL'de güzel bir psikolojik seviye olan 3.50'nin altında kalıcı bir izlenim için henüz yeterli gelişme görmüyorlar. Enflasyondaki yüksek seyir, olası bir kabine yapımı, ülkedeki politik düşüncelere yakın civarda olmamız nedeniyle kurda 3.50 gerisinde başta kurumsal olmak üzere döviz isteği görmeyi düşünüyorlar ve bu oranın gerisinde kalıcılık şu anlık düşünülmüyor.