BOTAŞ idaresi, 2018 gaz satış ve fiyat politikası ile ilgili Ankara’da ciddi bir toplantı düzenledi. Toplantıya, Türkiye’nin ileri gelen doğalgazla elektrik üreten özel sektör santrallerinin üst yönetimi katıldı.

Kaynaklardan gelen bilgiler ışığında, BOTAŞ, santrallere, yeni senede 'sektörü memnun edecek, daha iyi fiyattan doğalgaz' temin etmek üzere çalışma yaptıkları mesajı verdi. Bu mesaj, 1 Ocak tarihinden itibaren doğalgazda öncelikle santraller başta olmak üzere indirim yapılacağı yönünde tartışıldı. BOTAŞ, özel santrallere halen her 1000 metreküpü bin 550 TL’den gaz satıyor.

KUR VE PETROL

BOTAŞ yönetimi, petrol ve dolar kuru konusunda da dikkatli bir dille bazı mesajlar verdi. Petrol ve dolar kurunda yukarı yönlü önemli bir hareket beklemediklerini ifade ettiler. Fakat 'Emin olamayız' demeyi de ihmal etmediler.

TARİFEDE YENİ DÖNEM

BOTAŞ, gaz tarifelerinde yeni bir yönteme geçileceğini ifade etti. Buna göre doğalgaz santrallerine önce 3 ay, sonra 6 ay geçerli olacak biçimde tarife açıklayacak. Santraller, fiyat sürpriziyle karşı karşıya olmayacak ve elektrik üretim planlaması gerçekleştirebilecek. Bu hafta içinde açıklanması düşünülen ilk tarife, 1 Ocak-31 Mart arasında uygulanacak ve gaz fiyatı bu dönemin sonuna kadar sabit kalacak.

BOTAŞ, santrallerin, özel sektör gaz ithalatçıları ya da toptancılarından da doğalgaz almasını talep ediyor. Bunun için 'kademeli fiyat' uygulayacak. BOTAŞ’tan, santraller ihtiyaç duyduğu gazın yüzde 70’ini satın alırsa, birinci kademe ve daha ucuz fiyattan gaz temin edecek. Kalan bölüm, ikinci kademeye girecek ve biraz daha pahalı olacak.

Son Dakika Ekonomi Haberleri için aşağı kaydırın.