Son günlerde akaryakıtta indirimlerin yaşanması ve indirimlerin pompaya doğrudan yansıması, aynı indirimin doğalgaz ve elektrikte ne zaman olacağı sorusunu akıllara getirdi. Enerji uzmanlarına göre, elektrik ve doğalgazda yaşanacak indirimlerin öncüsü geldi. 

Yeni Şafak'ta yer alan habere göre, Enerji Ekonomisi Derneği Başkanı Prof. Dr. Gürkan Kumbaroğlu, dövizin ateşinin düşmesi ve TL'nin değer kazanmasının ardından 'fiyatlarda en az yüzde 10 indirim beklentimiz' var demişti. Kumbaroğlu, bu indirimin ilk adımının spot piyasasında geldiğini belirtti. 

ELEKTRİKTE İNDİRİM

Kumbaroğlu, elektriğin spot piyasadaki düşüşünün Eylül - Aralık döneminde yüzde 11'e ulaştığını belirtti ve şu açıklamayı yaptı; 

''Son 3 aylık periyot incelendiğinde fiyatlar Ekim'de Eylül ayına göre yüzde 3 düşmüş. Kasım ayına geldiğimizde ise bu kez Ekim ayına göre düşüş yüzde 8. Spot piyasada son 3 ayda yüzde 11'lik düşüş yaşanmış. Şimdi sıra aynı düşüşün vatandaşın cebine de doğrudan yansıması. Tabi spottaki indirim vatandaşın cebine doğrudan ne zaman yansır sorusuna şimdiden kesin bir tarih vermek zor. Ancak 1 Ocak dönemine kadar indirim olma ihtimali çok yüksek".

DOĞALGAZDA İNDİRİM

Kumbaroğlu indirimin sadece elektrikte değil doğalgazda da olacağını ifade ederek şunları kaydetti; 

''Doğal gazda da Eylül-Kasım aralığında yüzde 6'lık bir düşüş olduğunu görüyoruz. Tabi burada yine aynı soru gündeme geliyor. Bu indirim vatandaşın doğal gaz faturasına ne zaman yansıyacak? Tarih konusunda net bir şey söylemek mümkün değil ama ben en uzak tarihin 1 Ocak 2019 olduğu inancındayım. Enerji Bakanlığı ve ilgili diğer kurumlar mutlaka bir çalışma yapacak ve mümkün olan en kısa sürede vatandaşların fatura tutarının düşmesini sağlayacak indirim konusunda adım atacaktır.''

Son Dakika Ekonomi Haberleri için aşağı kaydırın.