Son Dakika Coronavirüs Haberleri Korona Yaz 8119'a Gönder 10 ₺ Bağışta Bulun

Doğal Gaz Santrallerinden Elektrik Üretiminde Rekor Düşüş

Elektrik Üreticileri Derneği Başkanı Aşık, bu ay elektrik talebinin % 20 azalacağını tahmin ettiğini ifade ederek, bu dönemden çok doğal gaz santralleri etkilendiğini belirtti.

Doğal Gaz Santrallerinden Elektrik Üretiminde Rekor Düşüş

Doğal Gaz Santrallerinden Elektrik Üretiminde Rekor Düşüş

Elektrik Üreticileri Derneği Başkanı Aşık, bu ay elektrik talebinin % 20 azalacağını tahmin ettiğini ifade ederek, bu dönemden çok doğal gaz santralleri etkilendiğini belirtti.

Elektrik Üreticileri Derneği (EÜD) Başkanı Cem Aşık, açıklamasında, coronavirüs kapsamında alınan önlemlerin ekonomik etkinliği yavaşlatması neticesinde elektrik talebi ile üretiminin gerilemeye başladığını belirtti.

Talepteki küçülmenin elektrik üretim santrallerinin kapasite kullanım oranlarını etkilediğinin altını çizen Aşık, şu ifadeleri kullandı:

"Doğal gaz santralleri bu süreçte en fazla etkilenen santraller oldu. Bu santraller alarm veriyor. Doğal gaz santrallerinin kapasite kullanımı nisan itibarıyla yüzde 7'ye kadar indi. Bu oran geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 10 daha aşağıda. Marttaki toplam elektrik üretiminin yüzde 10'u doğal gaz santrallerinden sağlanırken, bu oran 21 Nisan itibarıyla yüzde 7'ye kadar inerek tarihi bir seviyeye geriledi. Günlük bazda bakıldığında ise, bu oranın yüzde 3 seviyesine kadar düştüğü görülüyor."

Aşık, ithal kömür ile linyit santrallerinden elektrik üretiminde de iniş gözlemlendiğini belirterek, "Diğer yandan, hidroelektrik santraller bu dönemde oldukça yoğun çalışıyor. Mart ayında su gelişi çok sulak olan 2019'un aynı ayının bile üzerine çıktı. Ayrıca, yoğun esen rüzgar nedeniyle de rüzgar santralleri bazı günlerde üretimde ciddi pay aldı." şeklinde konuştu.

Coronavirüs karşı alınan tedbirlerin arttırıldığı 23 Mart'tan itibaren elektrik talebindeki düşüşün anlaşılmaya başlandığını belirten Aşık, bilhassa sokağa çıkma yasağının olduğu günlerde 2016'dan bu yana en düşük düzeylerin görüldüğünü söyledi.

Aşık, bu ay elektrik kullanımının % 20 azalmasını beklediklerini ifade ederek, şu bilgileri aktardı:

"Talepteki azalmanın mayısta yüzde 17, haziranda ise yüzde 4 seviyesinde olmasını bekliyoruz. Ancak unutulmamalı ki bu sene ramazan mayıs ayına kaydı. Zaten tipik olarak tüketimin bir miktar düştüğü bir dönemdir. Mayıs ortasından sonra sanayi tüketiminde bir canlanma bekliyoruz. Otomotiv sektöründe önümüzdeki haftalarda hareketlenme başlıyor. Ancak ticarethane kategorisinde saydığımız servis sektörünün toparlanmasının daha yavaş ve geç olacağını düşünüyoruz. Öte yandan, bir süredir arz fazlamız var ve spot piyasada fiyatlar zaten baskı altında. Kovid-19 nedeniyle oluşan tüketim düşüşünün etkisiyle sorun daha da derinleşti ve piyasada çok dengesiz fiyatlar oluştu. Bu ay spot elektrik fiyatlarının yüzde 40, ikinci çeyrek özelinde ise yüzde 30 gerileyeceğini öngörüyoruz. Tüm yıl açısından baktığımızda ise yüzde 15 seviyesinde bir azalma söz konusu olacak."

Bu dönemde altyapının devamlılığının oldukça mühim olduğunu belirten Aşık, düşük fiyatlar nedeniyle firmaların operasyonel kar sağlamakta dahi güçlük çektiğini belirtti.

Aşık, bu vaziyetin kredi ödemelerinin yapılmasını zorlaştırdığını belirterek, "Doların bu kadar artması ve oynak olması da sorunu büyütüyor. Bu sorunları hafifletmek için özellikle çalışamayan santrallerin sabit maliyetlerinin azaltılmasına ve kamu şirketlerine karşı olan bazı kontrat yükümlülüklerinin ertelenmesine yönelik tedbirlerin alınmasında fayda olduğunu düşünüyoruz." açıklamasında bulundu.

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

EN ÇOK OKUNANLAR