21 Şubat 2019
  • Istanbul
  • Ankara
  • Izmir 12°
İmsak 06:19
Güneş 07:44
Öğle 13:23
İkindi 16:21
Akşam 18:51
Yatsı 20:11
BIST102.494
Dolar5,3263
Euro6,0454
Altın227,02

Dikkat Geç Kalmayın! 30 Bin Lira İçin Son 4 Gün

Türkiye Ziraat Odaları Birliği Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, kırsal kalkınma destekleri kapsamında genç çiftçi projelerinin desteklenmesi için yürütülen programın başvurularının 12 Mayıs'ta sona ereceğini kaydetti.

Dikkat Geç Kalmayın! 30 Bin Lira İçin Son 4 Gün

Kırsal kalkınma destekleri kapsamında genç çiftçi projelerinin desteklenmesi için yürütülen programın başvuruları 12 Mayıs Perşembe günü sona eriyor.

TZOB Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, “En fazla 30 bin liraya kadar hibe yoluyla destek verilecek genç çiftçi projeleri, köyden kente göçün önlenmesine, üretimin teşvik edilmesine ve sürdürülebilirliğe önemli katkılar sağlayacak” dedi.

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, kırsal kalkınma destekleri kapsamında genç çiftçi projelerinin desteklenmesi için yürütülen programın başvurularının 12 Mayıs Perşembe günü sona ereceğini bildirerek, “Bu imkandan yararlanmak isteyen 18-40 yaş arasındaki genç çiftçilerimizin, 12 Mayıs Perşembe günü mesai saati bitimine kadar Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı il ve ilçe müdürlüklerine başvurmaları gerekiyor” dedi.

Bayraktar, yaptığı açıklamada, en fazla 30 bin liraya kadar hibe yoluyla destek verilecek genç çiftçi projelerinin, köyden kente göçün önlenmesine, üretimin teşvik edilmesine ve sürdürülebilirliğe önemli katkılar sağlayacağını vurguladı.

İlk kez bu yıl uygulanıyor

İlk kez bu yıl uygulanmaya başlayan genç çiftçi desteğinin büyük ilgi gördüğünü bildiren Bayraktar, şunları kaydetti:

“Destekten faydalanmak için 18-40 yaş arası genç çiftçilerin, büyükbaş ve küçükbaş hayvancılık, arı ve arı ürünleri yetiştiriciliği, kanatlı ve ipekböceği yetiştiriciliği, kapama meyve bahçesi tesisi, fide, fidan, iç ve dış mekân süs bitkisi yetiştiriciliği, kontrollü örtü altı yetiştiriciliği, kültür mantarı üretimi, tıbbi ve aromatik bitki üretimi, işlenmesi, depolanması ve paketlenmesi, coğrafi işaretli, yerli gen kaynaklarını kullanarak, organik veya iyi tarım uygulamalı bitkisel ve hayvansal üretim ve coğrafi işareti olan gıdaların üretimi projelerinden birini yapabilecek.

Kırsala yönelik uygulanacak projeler…

En fazla 30 bin liraya kadar hibe yoluyla destek verilecek genç çiftçi projeleri köyden kente göçün önlenmesine, üretimin teşvik edilmesine ve sürdürülebilirliğe önemli katkılar sağlayacağına dikkati çeken Bayraktar, şu bilgileri verdi:

“Kırsala yönelik uygulanacak olan projeler, kırsalda hızla yaşlanmakta olan tarımsal nüfusun gençleştirilmesine, genç nüfusun daha fazla ve etkin bir şekilde üretimde yer almasına, tarımsal potansiyelimizin kullanılmasına katkıda bulunacaktır.

Ancak bu projeler uygulanırken kırsal alanda yasayan ve kırsaldan kente göçüp de verilen hibe ile geri dönüş yaparak köyünde küçük aile işletmeleri kurmak isteyen gençlerimizin en az kentsel alanlarda yasayanlar düzeyinde bir yasam standardı ve kalitesine sahip olması için gerekli tedbirlerin de alınması zorunluluğu bulunmaktadır.
Yapılan başvuruların büyük çoğunluğu hayvancılık üretimine yönelik projelerdir. Bu nedenle hibelerden faydalanarak özellikle hayvancılık işletmesi kuran genç üreticilerimize sıfır faizli işletme sermayesinin de verilmesi gerekir.”

Üretim kadar ürünün değerine pazarlanabilmesi de önemli

Projede üretim kadar, üretilen ürünün değerine pazarlanabilmesinin de sürdürülebilirlik açısından önem arz ettiğini vurgulayan Bayraktar, şunları kaydetti: “Pazarlama projelerin başarılı olması ve devlet kaynaklarının heder olmaması açısından çok önemlidir. Bu konuda başarı için de üretim-tüketim zincirinde, fiyat oluşumunda üreticilerimizin etkili olmalarının sağlanması yani örgütlenmelerinin güçlendirilmesi gerekir.

Burada ilgili kamu kurum ve kuruluşlarına düşen, üretimden pazarlamaya kadar ki süreçte genç çiftçilerimize yardımcı olmaları, küçük aile işletmeciliğinin sürdürülebilirliği açısından da önem arz etmektedir.

Diğer taraftan genç çiftçilerimizin modern tarım teknikleri konusunda eğitilmeleri, ekonomik, ekolojik, sürdürülebilir üretim, pazarlama ve örgütlenme konularında bilinçlendirilmeleri ve yeniliğe açık, uygulamalarıyla çevrelerine örnek bireyler olmaları projenin başarıya ulaşması açısından önemlidir. Başarı kırsal kalkınmaya yönelik çalışmalara ve arayışlara da ivme kazandırmış olacaktır.”

 

Yorum Yaz

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.