Birçok araçların dev şirketleri için hava yastığı imal eden ve tedarik eden Japonya’nın büyük firması Takata'nın iflas talebinde bulunduğu söyledi.

HATALI YASTIKLAR KUYULARINI KAZDI

Hava yastığının açılma mekanizmasına ait pompanın amonyum nitrat kimyasalı kaynaklı yaşanan patlama sebebi ile dünya geneli 16 ve Amerika’da 11 kişinin ölümü ve 180'den fazla kişi de yaralanmıştı.

Hatalı hava yastığı söz konusu şirketlerin 2013 senesinden bu tarafa milyonlarca aracı geri çağırmasına yol açtı. Sadece Amerika’da 19 otomobil imalatçısına ait 42 milyon aracını, tüm dünyada da 100 milyon hatalı hava yastığını geri çağırılması şirketlere çok büyük zararlara uğratmıştı.

125 MİLYONUN ALTINDA KALDI

125 milyon dolara mahkum edilen Takata'nın ekonomik yükümlülüğünü yerine getiremediği için resmen iflas başvurusunda bulunduğu belirtildi.

Pazartesi günü itibariyle çıkan söylentilerden sonra Tokyo Menkul Kıymetler Borsası'nda yüzde 16.5’luk değerini kaybeden Takata hisseleri günlük en fazla zarar limiti ile 404 yenden kapadı.

AMERİKALI ŞİRKET SATIN ALACAK

Takata'nın iflas müracaatı sonrası ise firmayı dava eden kurbanlar panikte. Takata ve Amerika’daki operasyonlarının Haziran sonu itibarıyla iflas koruması istemesiyle ve tüm varlığını en büyük rakibi Key Safety Systems şirketine satacağı söylendi.