Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Türkiye'nin 2023 kararları ile yönünde hizmette bulunduğu tüm projelere karşı çıkan Türk Mühendis ve Mimar Odası Birliği için bakanlıklara ileti gönderdi.

KENDİ İSTEKLERİNE GÖRE ÜCRET TOPLAMA UYGULAMARINA SON VERİLECEK

Açıklamada, "6235 no’lu Türk Mühendis ve Mimarlar Odası Birliği kanunu değişim taslağı hakkında görüş talebinde bulunuldu.

Hazırlanan taslakta şunlar belirtiliyor; mesleki yeterlilik yetkisi Türk Mühendisler ve Mimarlar Odası Birliği’nin ve Odaların elinden alınacak.

Bu tasarıyla, Türk Mühendisler ve Mimarlar Odası Birliği’nin ve Odaların en büyük gelir kapısı kapanmış olacak. Pazarda çalışmak isteyen mimarlar; odalara para ödemek zorunda kalmayacak.

ODALARIN BAŞKANLARI BİR ARAYA GELDİ

Bakanlığın aldığı bu karardan sonra harekete geçen oda başkanları, kararı yargıya taşıdı. Yapılacak mahkeme öncesinde bir araya gelen üyeler, basın açıklaması yaptı.

HEP BERABER HAREKET EDECEKLER

TMMOB Yönetim Kurulu "Bu davayı yalnızca Kimya Mühendisleri Odamıza değil TMMOB olarak hepimize açılmış bir dava olarak bakıyoruz. Bu nedenle, davaya, birlikteki yönetici kadromuz ile birliğimize bağlı odaların başkan ve yöneticileri de katılımı sağlanacak" dedi

"MÜCADELEYE DEVAM"

Mühedisler Odası'ndan Doktorlar Odası'na kadar birçok oda tarafından desteklenen toplantıda mücadeleye devam edileceği açıklandı.