Ülkemizde asırlık projesinden biri olan Bakü – Tiflis - Kars demiryolu hattında sona gelindi. Türkiye, Gürcistan ve Azerbaycan'ı demir yolları ile birbirlerine bağlanacak olan proje kapsamında Türkiye ayağının bitmek üzere olduğu bilgisi alındı. Rayların döşenmesinden sonra demiryolu hattına indirilmiş olan lokomotif ve vagonlar ile geçtiğimiz gün ilk test sürüşleri başlanıldı. Test sürüşünün Ulaştırma, Denizcilik ve Bakanı Ahmet Arslan ile Azerbaycan ve Gürcistan'dan gelmiş olan devlet yetkililerinin beraber katılım sağladı.

İLK SEFERİNE EYLÜL AYINDA BAŞLAYACAK

Ulaştırma Bakanı Ahmet Arslan, uluslararası alanda ilk seferini Eylül ayı içerisinde başlanılacağı belirtildi. Ahmet Arslan "Bu yol ile Çin'e kadar ulaşımın sağlanabilecek. Türkiye üstünden geçecek olan her trenin ücret alınacak. Senede 34 ile 35 milyon ton yük taşınabilecek. Bu rakamın her sene artacak. Çin'den kalkmış olan bir yük Londra'ya kadar gidecek" dedi.
Proje ile alakalı olarak kısa bilgileri vermiş olan Ahmet Arslan, Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu Projesinin öneminin altını çizdi, Ahmet Arslan, "Şükürler olsun ki bu proje bitme aşaması gelindi ve bugün de trene inşallah bineceğiz. İnşallah çok kısa zamanda biz bu projenin tamamlanmasını sağlayarak, Londra'dan, Pekin'e demiryolunu kesmeden getireceğiz ve bu güzergahın üstünden dost devletler ile bu dostluklarımızı artırılacağını düşünüyoruz." diye ifade etti.