Türkiye'nin rüzgar teknolojileri sahasında üretim üssü olma yolunda ilerlediği Rüzgar Enerjisi Yenilenebilir Enerji Kaynak Alanları (YEKA) ihalesi, dünyadaki rakiplerini geride bırakıyor. Türkiye, benzer bir model uygulayan Güney Afrika, Brezilya ve Meksika'dan çok daha güçlü bir ihale ile ayrılırken, daha az kamu desteği alarak rekor sağlama yolunda ilerledi. Böylelikle Türk ekonomisine ve enerji sektörüne duyulan güven bir kez daha gözler önüne serildi.

BÜYÜK İHALEDE DÜNYA REKORU!

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, YEKA ihalesine yönelik ‘Rüzgarda yerli katkı payıyla şu anda kilovatsaat başına 10,3 dolar/cent olan alım fiyatı 3,48 cente inerek bir dünya rekoruyla gerçekleşti.’ açıklamasını yaptı.

ÖRNEK BİR TÜRKİYE

Dünya rekorunu düşük bir maliyetle kıran YEKA ihalesi, kapsamındaki şartlarla da dünyadaki rakiplerine örnek oldu. Türkiye'nin YEKA ile birlikte faliyete geçirdiği model dünyada henüz yok.  Alınan bilgilere göre, bu kadar yüksek yerlilik seviyesi ve Ar-Ge şartı hiçbir modelde yer almıyor. Belli seviyede yerli üretim ile uzun sureli alım garantisine dayalı açık eksiltme şeklindeki ihale modeli ise dünyada Güney Afrika, Meksika ve Brezilya'da yapılmıştı.