Demirde gümrük vergisinin yarıdan daha fazla indirilmesini getiren kararname imzalandı. Açıklamayı Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci yaptı.


Bakan Zeybekci, "Demirde vergi indirimi için kararname imzalandı. Demirde gümrük vergisi yarıdan fazla indirilecek"ifadelerini kullandı.

Türkiye Çelik Üreticileri Derneği (TÇÜD) Başkanı Fuat Tosyalı, geçmişte yaptığı açıklamalarda inşaat demiri piyasasında bir sunum problemi olmadığını; ithalatı yukarılara taışmak adına gümrük vergisinde gündeme taşınan olası bir indirimin zaten kapasite ve üretim fazlası bulunan yurtiçi üreticilere zarar vereceğini söylemişti.

Tosyalı, hammadde ithalatı ve kur ile doğrudan ilişkili olan demir fiyatlarının aşağı çekilmesi adına gerçekleştirilmesi gerekenin yüzde 18'lik KDV'nin aşağı indirilmesi olduğunu vurgulamıştı.

BÜYÜYEN EKONOMİ İÇİN ŞART

Son zamanlarda yatırımlarını iyice artıran ülkemizde bu sayede yatırımcıda teşvik edilmiş oluyor. Özellikle gelişen inşaat sektöründe bu tarz indirimlerin olması tüketiciyede yansıyor. Geçtiğimiz senelerde daha kötü evlerde yaşayan halk, şimdi kredi sisteminde gelmesi ile birlikte kira öder gibi ev sahibi oluyor. Bu da hem ekonomiyi kalkındırıyor, hem de halın refah seviyesinin daha da artmasını sağlıyor