Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, vergi artışı uygulamadan önce yapılması gerekenin öncelikle vatandaşın ikna edilmesi olduğunu belirtti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan toplantıda, son zamanlarda çok tepki çeken konu olan vergi zamları hakkında, ‘Yeri geldiğinde vergi zammı uygulanmaz mı? Tabiki uygulanır. Oda bir koşulla, ortaya çıkan açığı doğru hesaplayarak vatandaşa bunu öncelikle iyice izah etmeniz, elde edilecek kaynağı ne için kullanacağınıza ikna etmeniz koşulu ile bunu yapabilirsiniz. Diğer durumda ‘ben yaptım, oldu’ şeklinde ekonomi politikalarında bir yer yoktur.’ açıklamasını yaptı.

YERLİ OTOMOBİLDEN VERGİ ALINMAYACAK

Yerli ve milli üretimi Otomobil için düğmeye basılmasına sayılı günler kalmış durumda. Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, çalışmaların tamamlandığını söyleyerek, bu ay içinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanacağını ifade etti.

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, yerli otomobilin yaygınlaştırılması ve piyasaya güçlü bir giriş yapabilmesi için Özel Tüketim Vergisi'nden (ÖTV) muaf tutulacağını ifade etti.

Bakan Faruk Özlü, en az 3, en fazla 5 ismi bir araya getiren bir ortaklık modeli kurulacağını söyledi.