Hükumetin istihdam atağı, yeni yılda da sürecek. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın AK Parti grup toplantısında duyurduğu, 'Aralıkta istihdamlar artacak' müjdesinin ayrıntıları belli oldu. Buna göre İŞKUR, Toplum Yararına Program (TYP) kapsamında 70 bin kişiyi, noter huzurunda çekilecek kuralar sonucunda, 6 ay boyunca kamudaki çeşitli kurumlarda istihdam edecek.

70 bin kişinin ücretleri ve sigortaları 6 ay kadar devlet tarafından ödenecek. Çalışanlara bununla birlikte asgari geçim indirimi de sağlanacak. İŞKUR Genel Müdürlüğü tarafından düzenlenen listeler, Bakanlık onayından geçerek 81 ilin il müdürlüklerine iletildi.

HANGİ YERLERDE ÇALIŞACAKLAR?

TYP kapsamında Üniversiteler, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı, Kaymakamlık, İdare Mahkemeleri Başkanlığı, Orman İşletme Müdürlüğü, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü, Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı, İl Müftülüğü, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlükleri işçi alımları yapacak. İşçiler çevre temizliği, altyapı yenilenmesi, park düzenlemeleri, ağaçlandırma, restorasyon, tarihî ve kültürel mirasın korunması gibi işlerde görevlendirilecek.

ŞARTLAR NE?

Kurumlarda çalışmak isteyenler, ilk önce İŞKUR üzerinden açılan ilanlara başvuracak. Bu nedenle adayların İŞKUR’a kayıtlı işsiz olmaları, 18 yaşını tamamlamış bulunmaları, malul, dul ve yetim aylığı almıyor olmaları lazım. Bununla birlikte açık öğretim harici öğrenci olmamaları, görevlerine başlayacakları tarih itibarıyla da herhangi bir sosyal yardım almıyor olmaları şartı gerekiyor. Eylül ayında Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı İŞKUR kanalıyla; okulların temizliği, bakım ve onarımı için TYP kapsamında 80 bin kişiyi iş sahibi yapmıştı.

Son Dakika Ekonomi Haberleri için aşağı kaydırın.