'Coronavirüs Süreci'nde Fahiş Fiyat Uygulayan Mükelleflere Kontrol

'Coronavirüs Süreci'nde Fahiş Fiyat Uygulayan Mükelleflere Kontrol

'Coronavirüs Süreci'nde Fahiş Fiyat Uygulayan Mükelleflere Kontrol

Gelir İdaresi Başkanı Bayrakdar, gıda, temizlik malzemesi, tıbbi ile hijyen malzemelerinin satışı benzeri alanlarda çalışma yapan 12 binden çok mükellef nezdinde haksız fiyat artışı ve stokçuluk hususlarında kontrol yaptıklarını belirtti.

Gelir İdaresi Başkanı Bekir Bayrakdar, açıklamasında, GİB'in covid-19 salgınını fırsat görüp haksız fiyat artışı yapanlarla mücadelede uyguladığı faaliyetlerle ilgili bilgi aktardı.

Salgını fırsata dönüştürmeye çalışan; bir takım gıda maddeleri, hijyen ürünleriyle tıbbi malzemeler benzeri ürünlerde haksız fiyat artışı ile stokçuluk yapanları Gelir İdaresi olarak yakından izlediklerine dikkat çeken Bayrakdar, mükelleflerin aktif izlenmesi için Vergi İletişim Merkezi'nde yeni bir ihbar hattı (189) oluşturduklarını aktardı.

Bayrakdar, kurumsal web sitelerinden "Haksız Fiyat Artışı ve Stokçuluk İhbar Bildirimi" menüsünü de devreye aldıklarını belirtti.

Bayrakdar, bu yollar vasıtasıyla neredeyse 8 bin 500 ihbar geldiğini, vergi daireleri aracılığıyla 4 binden fazla mükellefin de bu kapsamda belirlendiğini ifade ederek, "Diğer taraftan vergi dairelerimizdeki denetim ekiplerimiz aracılığıyla gıda, temizlik malzemesi, tıbbi ve hijyen malzemelerinin satışı gibi alanlarda faaliyette bulunan 12 binden fazla mükellef nezdinde haksız fiyat artışı ve stokçuluk konularında denetimler yaptık. Bu mükelleflerin 1158'ine usulsüzlük cezası kestik. 2 bin 153'üne, ilgili mevzuat kapsamında işlem yapmak üzere il ticaret müdürlüklerine bildirdik. Diğer taraftan incelemeye alınması gerek kişiler ise Vergi Denetim Kurulu'na bildirilmektedir." şeklinde konuştu.

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR