Azerbaycan Devlet Petrol Firması’nca, ülkemizde gerçekleştirilmesi beklenen toplam 19.5 milyar dolarlık yatırımın 12.6 milyar dolarlık kısmının bitirildiğini bildirildi.

SOCAR Başkanı Rövnag Abdullayev, yapmış olduğu açıklamanın, firmalarının geçen senenin ülkemizde yatırım yapmış olan en büyük dış yatırımcıların biri olduğunu bildirdi.

CARİ AÇIK KAPATILACAK

Rövnag Abdullayev, Petkim, Petlim, STAR Rafineri ve Trans Anadolu Boru Hattı Projesi gibi dev projelerinin kapsamış ve bugüne kadar toplam 18 milyar dolar olarak açıklanmıştı yatırım tasarılarının revizesinin sağladığını aktardı, "Şu anda ülkemizde tasarlanan 19.5 milyar dolarlık yatırımın, 12.6 milyar dolarlık kısmı tamamlanmış oldu. Ege Bölgesi’nin en derin limanında Petlim’in sonrasında şimdiye kadar yüzde 90’ı tamamlandı ve gelecek sene etkinlikte başlayacak olan STAR Rafineri’nin ülkemizde cari açığını kapatmasında önemli rol oynanacağı düşünüyoruz." dile getirdi.

Azerbaycan devletinde Şahdeniz gazının Avrupa’ya taşınacak tasarının ülkemizde ayağı olan TANAP'ın gelecek sene ilk gaz devletinde getireceği de dile getiren Rövnag Abdullayev, 2020 senesinde bu hattı kullanılarak 16 milyar metreküp gazı Avrupa’ya ihraç edeceğini bildirdi.

Rövnag Abdullayev, Şahdeniz tasarının ikinci fazı olan ve toplam 40 milyar dolarlık yatırım ile gerçekleştirmişti Güney Gaz Koridoru tasarının, ülkemizde ve Avrupa’nın enerji güvenliğinin açılarında önem arz ettiklerini dile getirdi.