Akdeniz ve Ege'yi birbirine bağlayan güller kenti Isparta, bir senedir yeni bir yatırımın heyecanını tadıyor. Şehrin Organize Sanayi Bölgesi'nde (OSB) Coca-Cola İçecek'in (CCI) Türkiye'deki 10'uncu fabrikasını açıyor.

İki sene önce yeterli araziyi sağlayamadığı için dev Algida yatırımını Konya'ya kaptıran OSB yönetimi, bu kez işi şansa bırakmamış. Bölgenin karayoluna bağlandığı mevkide 160 dönümlük araziyi CCI'ye ayırınca 110 milyon liralık yatırımı kapmış.

Fabrikanın açılışı öncesinde Isparta'da gazetecilerle bir araya gelen CCI CEO'su Burak Başarır, 10 ülkede 24 fabrikası bulunan şirketin yeni fabrikayla ilde 300 kişilik istihdam yaratacağını belirtti. Başarır, bir Türk şirketi olarak yatırımlarına planlar dahilinde devam ettiklerinin altını çizerek "15 Temmuz'dan sonra bu fabrika, şirketimizin bu ülkeye güveninin göstergesidir" dedi.

Isparta'yı üç bölgeye olan yakınlığından dolayı tercih ettiklerini anlatan Başarır, kaliteli kaynak suları ve tarımdaki avantajları da diğer nedenler olarak saydı.

Anadolu Grubu'nun ana hissedarı olduğu CCI Türkiye, Ortadoğu, Orta Asya ve Pakistan'da 10 yılda toplam 2 milyar dolarlık yatırım gerçekleştirdi. Burak Başarır, bunun yarısının Türkiye'ye yapıldığını belirterek, şu bilgileri verdi: "10 bin çalışanımızla 380 milyon tüketiciye 26 milyar bardak içecek satıyoruz. Bölgesel olarak içinde bulunduğumuz zorlu şartlara rağmen faaliyet gösterdiğimiz coğrafyalara inanıyoruz. 2018'de Faysalabad'da yeni bir fabrika daha açacağız. "

EKONOMİYE DEV YATIRIM

Isparta fabrikası, Türkiye'deki en yeni teknolojiye sahip CCI yatırımı. Fabrikanın tam kapasiteyle çalıştığında yılda 220 milyon litre üretim ulaşacağını vurgulayan Burak Başarır, Coca-Cola olarak yaptıkları yatırımların ekonomiye kattığı değeri ölçümledikleri bilgisini verdi. MC Kinsey ve Boğaziçi Üniversitesi'nin katkılarıyla yapılan ölçümlere göre Türkiye'de yapılan her 1 TL'lik CCI yatırımı ekonomiye 6.8 TL kazandırıyor. CCI CEO'su Burak Başarır, "Bu ölçümlemeyle Isparta fabrikamızın da tam kapasite çalıştığında bölge ekonomisine 2.8 milyar liralık katkı sağlayacağını söyleyebiliriz. Türkiye en yüksek katkı sağlanan ülkelerden. Bunun nedeni iç piyasadan yüksek alım yapmamız. Yılda 1.2 milyar liralık alım yapıyoruz. Bir litre kolanın yüzde 20'si ithalattan geliyor. O da konsantre ürünün değeri. Geri kalan her şey yerli kullanılıyor" ifadelerini kullandı.

 

Kaynak: Sabah