Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu Genel Başkanı Bendevi Palandöken, çırak ve stajyer öğrenciler için sigortalılık başlangıcında ki tarihler ile askerliğin sıkıntılarını ifade ederek, "Çıraklık eğitimi alan öğrencilerin kısa dönem askerliğin sağlanması amaçlanmalı. Çırak ve stajyerler hakkında sigortaların eğitimini aldığı süre zarfınca ve çalıştıkları süre emeklilik dönemi boyunca sayılabilmeli." İfadelerine değindi.

ASKERLİK KONUSUNDA YARDIMCI OLUNMALI

Bendevi Palandöken, yazılı olarak bulunduğu açıklamada, çırak ve stajyerlere için eğitim zamanlarında ve iş yaşamına atıldıklarında bazı güzellikler sağlanmalı ve bu olayın şart olduğunu dile getirdi.
İş tecrübesinin kazanılması amacıyla eğitim gören çırak ve stajyer öğrenciler için en önemli sıkıntılardan birisinin sigortalı başlangıç zamanlarının olduğunu dikkat çeken Bendevi Palandöken, çırak ve stajyerler için sigortasının eğitimde bulundukları zamanda başlatılması ve çalıştıklarının emeklilik dönemine yansıtılabilmesi gerektiğini dile getirdi.

ŞUNLARI AÇIKLADI

Bendevi Palandöken, çıraklık eğitiminde bulunan erkekler askerlik hakkında avantajın sağlanılmasının şart olduğunu bildirerek, şunları söyledi:
"Çıraklığın eğitimi alındıktan sonra ve bu süre zarfında askerlik çağına gelen öğrencilerin askerliğini Mesleki Eğitim Merkezi Müdürlükleri’ne başvurmasıyla tecil işlemi yaptırabiliyor. Tam anlamıyla mesleğin inceliklerini öğrenmişken vatani görevini yerine getirmeye gidenler döndükleri sırada meslekten uzaklaşmış oluyorlar." diye açıklama yaptı.