Yaklaşık 1 yıl önce Erdem Başçı’nın yerine Merkez Bankası’na atanan Murat Çetinkaya’nın ‘başkan’ olarak imzası banknotlarda nisan ayında yerini alacak. Merkez Bankası, bu yıl basılacak E9 3’üncü tertip banknotlarda imzaları değiştirecek. Bu arada Merkez Bankası banknot matbaasını da yenilemeye hazırlanıyor. Daha yeni teknolojilerin kullanılması amacıyla yeni bir matbaa için harekete geçen Merkez Bankası, TL’de yeni güvenlik tedbirleri için de neler yapabileceğini araştıracak.

MART SONU BELLİ OLACAK

Merkez Bankası’nda şu anda E9 emisyon grubu banknotlar kullanılıyor. E9 emisyon grubu TL’den ‘yeni’ ibarelerinin kaldırılması ile basılmaya başlandı. 1’inci tertip TL banknotlar 1 Ocak 2009’dan itibaren yenilenen tasarımları, değişen boyutları ile tedavüle çıkarıldı. Bu grubun 2’nci tertip 10, 20 ve 100 Türk Lirası banknotları 24 Aralık 2012, 5, 50 ve 200 Türk Lirası banknotlar ise 8 Nisan 2013’te tedavüle çıktı. Şimdi ise 3’üncü tertip banknotların çıkarılmasına hazırlanılıyor. Bu değişiklikle banknotlarda Murat Çetinkaya’nın imzası başkan olarak yer alacak. Ayrıca Merkez Bankası başkan yardımcıları Erkan Kilimci, Murat Uysal ve Emrah Şener’in de imzaları banknotlarda olacak. Edinilen bilgiye göre çalışmaların bu ay sonuna kadar tamamlanması bekleniyor. Bu ayın sonunda yeni tertip banknotların basım süreci netleşecek. Sadece banknotlardaki imzalar değişecek, tasarımlarda bir değişiklik söz konusu olmayacak.

Türkiye’de para basma yetkisi Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne (TBMM) ait. TBMM, banknot basma ve ihraç imtiyazını tek elden ve süresiz olarak Merkez Bankası’na devretti. TL banknotlar da Merkez Bankası bünyesinde bulunan Banknot Matbaası Genel Müdürlüğü tarafından tasarlanıyor ve basılıyor.

 

Kaynak: Haber7.com