Tarihteki ilk cep telefonu bugünden 44 yıl öncesi icat edildi. Ama bugün 5 milyar kişi tarafından kullanılıyor ve bunların hepside yanında taşıyor. Mobil operatör temsilciler ticaret kurulu GSMA açıklanan belgede, yakın geçmişin 5 milyarıncı kişi de cep telefonuna sahip oldu ve dünyada bulunan 7,34 milyar kişiden her bir kişinin bir cep telefonu olacağı güne çok yaklaştık.

5 milyar kişi, yani tüm devlet nüfuslarının aşağı yukarı yüzde 70’i, her gün arama yapabiliyor, mesaj atıyor, iletişim kuruyor, öğreniyor, inceliyor, oyun oynuyor, ödeme yapıyor ve aklınıza gelebilecek birçok şeyi cep telefonuyla halledebiliyoruz.

Bu durum hem insan hem de cep telefonunun mucidi Marty Cooper için paha biçilemez bir başarı. Cooper 1973’te Motorola’da çalıştığı zamanlarda ilk cep telefonunu geliştirmişti.

100 YILIN EN KÖTÜ TEKNOLOJİSİ OLARAK GÖRÜLMÜŞTÜ

1981’de Marty Cooper, “Cep telefonları kesinlikle yerel telefonların yerini almayacak. Yaşam süresinin ilerisini bile göz önünde getirirsek, yeterince ucuz olmayacaktı.” dedi. Bu tahminin büyük ihtimal geçen 100 yılın en kötü teknolojik aygıt öngörüleri arasıdaydı.