Maliye Bakanlığı, milyonlarca çalışan vatandaşların maaşını arttırmasını sağlayacak olan düzenleme için vakit kaybetmeden harekete geçti.Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım'ın bakanlara "Vatandaşlara dokunacak icraatlar yapın" ikazları neticesinde; Maliye Bakanlığı, çalışanların maaşlarında önemli artış sağlayacak vergi dilimleri ile ilgili düzenleme için hızlıca harekete geçme kararı aldı.

Çalışanların aldığı maaşlarda ilk dilim verginin düşürülmesi ya da belli rakama kadar olan maaşlardan hiç vergi alınmaması gündeme gelen konuların başındaydı.Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bakanlar ile birlikte gerçekleştirdiği toplantıda 180 günlük eylem planı dahil yapılacak tüm proje ve icraatlarının 'vatandaşın hayatını kolaylaştıran' şeyler olması için harekete geçilmesini belirtmişti. Bu konuşmalardan sonra vakit kaybetmeden konu ile ilgili çalışmalar başlatıldı.

Başbakan Binali Yıldırım da Bakanlar Kurulu toplantısında Maliye Bakanı Naci Ağbal'a, "Vatandaşa fayda sağlayacak düzenlemelere daha çok odaklanın" ifadelerini kullanmıştı.

Ekonomi Koordinasyon Kurulu toplantısında da bu mesele masaya yatırılarak üzerinde çalışıldı. Çalışanların maaşlarından alınan vergiler ile ilgili bir hazırlık çalışması yapıldığının haberleri geldi.