ODTÜ'LÜ MÜHENDİSLER AVRUPA'DA BİRİNCİ OLDULAR

ODTÜ mezunu iki mühendis ortaklık kurdu, hayvan üreticiliğine başladı. 2014 yılında yaklaşık 25 trilyon civarında yatırım bedeli ile kurdukları hayvancılık tesisiyle Avrupa’nın bir numarası olmayı başardı.

HEDEF 5 BİN SIĞIR

Mühendis ortaklar, hem süt hem de et üretimi kombininde yaygın olarak kullanılan simental sığır ırkından oluşan tesislerinde an itibariyle 800’ü sağmal olmak üzere bin 500 simental sığır (inek) kapasitesini 2017 yılı sonuna kadar bin 600’ü sağmal olmak üzere toplam 5 bin sığır kapasitesine çıkarmayı hedeflediklerini belirtti.

İşletme ortakları olan ODTÜ'lü gençler, İstanbul ve İzmir gibi şehirlerde ikamet ettiklerini ancak pazara yakınlığı nedeniyle Trakya Bölgesi ve Edirne’yi tercih ettiklerini dile getirdiler.

'SÜTÜN KALİTESİ AVRUPA STANDARTLARININ ÜSTÜNDE'

5 sağmal ağırı, 1 doğumhanesi ve 1 düve yetiştirme merkezi ile birlikte hayvan refahının en yüksek düzeyde tutulduğu tesiste rotary tipi olarak adlandırılan sağım tesislerinde el değmeden günde 15 ton süt üretimi gerçekleştiriliyor.

'TESİSİMİZ HAYVANCILIK BİLİMİNİN GELMİŞ OLDUĞU EN SON NOKTADIR'

Hayvancılık tesisinin işletme ortaklarından olan makine mühendisi, Türkiye’de hayvancılık sektörünün gelişim gösterdiğini ve büyümekte olan bir sektör olduğunu düşündükleri için bu sektöre yöneldiklerini belirterek, “Avrupa’da ve Türkiye’de hayvancılıkla ilgili yaklaşık 600’ün üzerinde tesis gezdim. Açıkçası şöyle söyleyeyim, Avrupa’da bile bulamazsınız.

Hayvan refahının bu oranda yüksek olduğun bir tesisi Avrupa’da veya Amerika’da bulmak çok güçtür. Bu tümüyle üniversite kitaplarından alınan projelerle bir fiil bizim tarafımızdan yapılmış bir tesistir. Herhangi bir danışmanlık, dış destek alınmamıştır. Tümüyle 2 ortağın ortaya çıkardığı bir tesistir burası. Hayvancılık bilimin gelmiş olduğu son noktayı, kendi tecrübelerimizle ve gördüklerimizle harmanlayarak bu tesisi ortaya çıkardık” diyor.

Kaynak: Star