Maliye Bakanı Naci Ağbal, merkezi yönetim bütçesi mayıs’da 6,4 milyar TL’den daha fazla ocak ve mayıs aylarında ise 11.5 milyar TL açık olduğunu söyleyerek, "Bu açıklıkta piyasanın genişlemeyi destekleme nedeniyle yapılan teşviklerin önemli bir değişikliği olmuştur." ifadesini kullandı.
Ağbal, bu yılın mayıs ve ocak – mayıs aylarında alakalı bütçe uygulama sonuçlarını yorumladı.

"VERGİ’DEN KATKI SAĞLANDI"

Mayıs ayında merkezi yönetim maliyesini 6.4 milyar TL’den daha fazla aldığını söyleyen Ağbal, geçen ay bütçedeki olumlu yükselişe vergi kazancındaki yüksek oranlı yükselmenin katkı sağladığını belirtti.

Ağbal, mayısta vergi kazancının, kurumlar vergisi, ithalde alınan KDV ile gelir vergisindeki yüksek seviyeli yükselmenin etkisiyle yüzde 20.3 arttığına dikkati çektikten sonra, bu artışa geçen ay 6736 sayılı Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına İlişkin Kanun’nu kapsayarak yapılan vergi yapılandırma gelirinin de katkı sağladığını bildirdi.

Ocak-mayıs döneminde ise merkezi yönetim bütçesinin 11.5 milyar lira açık verdiğini söyleyen Naci Ağbal, şunlar söyledi:

"Bu açıklıkta ekonomik genişlemeyi desteklemek amacıyla yapılan teşviklerin önemli bir etkisi olmuştur. Yılın ilk 4 ayında ekonomik genişlemenim yüzde 5 oranında gerçekleşmesi ile yılın geri kalanına ilişkin öncü veriler 2017 yılında ekonomik büyümenin Orta Vadeli Program'daki kararlarımızın üzerinde gerçekleşebileceğini göstermektedir. Ekonomik aktivitedeki canlanma, vergi gelirlerini olumlu yönde etkileyecektir. Esas olan mali disiplinin yapısal olarak sürdürülmesidir. Hükümet olarak bu konuda taviz vermeden ekonomi politikalarını uygulamaya sürdüreceğiz."