İsveç’e ait olan kamu televizyonu SVT, geçtiğimiz günlerde verdiği bilgilere göre, Belçika'nın başkenti Brüksel'de düzenleneceği bilinen Avrupa Birliği Liderler Zirvesi'ne katılmakta olan İsveç Başbakanı Stefan Löfven, Bulgaristan Başbakanı Boyko Borisov ile görüşme yaptıktan sonra bir araya gelerek görüşmeye başladılar.

MIG 29 SAVAŞ UÇAĞI

Bulgaristan Başbakanı Boyko Borisov, mevkidaşı İsveç Başbakanı Stefan Löfven ile görüşme sağlamasının ardı sıra Rusya'nın MIG - 29 savaş uçakları yerine 8 adet JAS savaş uçağını almanın çok iyi bir etkisi olacağını düşünerek savaş uçaklarını almak istediklerini bildirdi. Bulgaristan Başbakanı Boyko Borisov, bu konu üzerinde ki görüşmelerin daha ön zorunluluğu olarak İsveçli küçük veya büyük firma gruplarının Bulgaristan şehirlerinde yatırım yapması gerektiğini açıklayıcı cümleler ile dile getirdi.

8 UÇAĞA 700 MİLYON EURO

Bahsi edilen savaş uçağı anlaşmanın gerçekleşmesi halinde ise Bulgaristan, 8 uçak için İsveç şirketine yaklaşık 700 milyon euro verecek. Uçak teslimatlarının 2018 ile 2022 aralarında yapılması bildirildi.

JAS savaş uçaklarının, son teknoloji ile donanımlı olduğu, keşif görevlerinde ise gece de kullanılabildiği, her türlü hava koşuluna uyumlu olduğu bildirildi.