Bundan önce buğday ve pamuk daha fazla olarak tarımı yapılan Amik ovası çiftçinin son senelerde alternatif mallara yöneldiği meyve yetiştiriciliği başladı. Ovada meyve ağaçlarıyla hızla boy vermeye başladı.

ÇİFTÇİNİN YÜZÜ GÜLÜYOR

Tarım Bakanlığı’nın teşviki ile birçok meyve türü, alanda ilk kez ekilmesiyle bunlardan kayısı, nektari, elma, erik, üzüm, nar gibi aşağı yukarı 10 tür meyve almaya başlandı. Bölgede şu anda toplamaya başlanan meyveler çiftçinin yüzünü güldürmeye başladı.

Bölge çiftçileri arasında ki Aysel Deletioğlu, alanda daha farklı ürünlere yöneldiğini, Tarım Bakanlığı’na ait Tarım işletmelerinden kiralanan 6 bin 500 dönüm arsaya meyve ürettiklerini söyledi.
Malların rekoltesi ve ücretlerinden memnun olduklarını söyleyen Deletioğlu, "Yetiştirdiğimiz malları iç piyasaya yanı sıra Avrupa ve orta doğuya dışarıya satımını gerçekleştiriyoruz. Bölgede 6 ay ile 9 ay arasında değişen zaman diliminde yaklaşık bin 200 işçiye istihdam sağladık.” dedi.

ÇALIŞANLAR DA MEMNUN

Bölgede Tarım işçiliği yapan yöre halkı, daha önceleri pamuk tarlasında zorluklarla çalıştıklarını ama bölge çiftçisi son zamanlarda alternatif mallara yönelmesiyle kendilerine sunulan istihdamdan memnun olduklarını söylediler.