Malatya Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Özbey, Vali Mustafa Toprak'ın başkanlığında Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü, Malatya Kayısı Araştırma İstasyon Müdürlüğü, Ticaret ve Sanayi Odası, Kayısı Araştırma ve Geliştirme Vakfı ile Ziraat Odası yöneticilerinden oluşan grupla 2017 senesi için tahminlerinde kayısının tarımda bir yılda belirlenen ürünlerini belirlediği bildirildi.

672 BİN 670 TON OLARAK DÜŞÜNÜLÜYOR

Bu sene rekolte yani bir yılda belirlenen ürünlerin bütünü 672 bin 670 ton olarak beklenildiğini söyleyen Gürsel Özbey, bunun 50 bin tonuna yakınının yaş, kalan kısmın kuru kayısı olarak piyasaya çıkarılacağını belirtti.
Gürsel Özbey, rekoltenin 2016’ya göre bu yıl yüksek beklenildiğini söyledi.

"MEYVELER; UCUZA VERMEYİN"

Üretimi çok olarak gören meyve suyu fabrikası kayısıları ucuza almak için hesap kitap içinde olduklarını ifade eden Özbey, üreticilerden ürünlerini ucuza satmamalarını istedi.


Belirlenen bir ücretin altında yaş meyvelerin satılmasını istemediğini aktaran Özbey, "Üreticilerden belli bir fiyatın altı yaş kayısı vermemesini rica ediyorum. Meyveleri ucuza satmayın. Dik durun, eğilmeyin.” dedi.