Socar Türkiye Başkanı Vagif Aliyev TANAP’ın yapımının sona ermesiyle Türkiye’de doğal gaz fiyatlarının düşebileceğini söyleyerek , “Azerbaycan gazı her zaman ucuzdur” dedi. Aliyev bunun haricinde TANAP'ın bitmesi ile Türkiye'de evlerin  kullandığı doğalgaz fiyatlarının da düşebileceğini sözlerine ekledi.


Socar Türkiye Başkanı Vagif Aliyev Socar'ın Petkim'i Türkiye'den aldıklarında o zamanki değerinin iki katı para verdiklerini söyleyerek "Çünkü biz Türkiye yatırımlarını değerli bulduk. Elimizi taşın altına koyduk. Bugüne dek Türkiye'ye yaptığımız yatırımlardan henüz kar elde edemedik. Devamlı yatırım yapıyoruz. Türkiye'de 9 senedir sadece ilerisi için çalışmalar yapıyoruz" dedi. Bakü'de ana sponsorluğunu Socar'ın yaptığı 24. Uluslararası Hazar Petrol ve Doğalgaz Fuarı'nda konuşan Aliyev, TANAP'ın bitmesi ile Türkiye'de evlerin  kullandığı doğalgaz fiyatlarının da düşebileceğini söyleyerek "Azerbaycan gazı her zaman daha ucuzdur" dedi. Aliyev yeni petro kimya parkı kurmak için Türkiye'nin teşviğinin kaynak bulma konusundan önemli olduğunu belirtti.

ENERJİ AÇIĞININ YARISINI KAPATIR

Socar, İzmir'e Petkim büyüklüğünde yeni bir petro kimya parkı inşa etmek için teşvik amacıyla Ankara'da temaslarına devam ediyor. Şirket, Star Rafinerisi, gaz boru hattı TANAP, Petlim konteyner terminalinin tamamlanmasıyla Türkiye'nin 11 milyar dolarlık enerji açığının yarısı yani 5.5 milyar dolarlık açığını üstleneceği hesabını yapıyor. Yeni kimya parkının yatırım miktarının 3 milyar dolar olması ön görülüyor Socar Türkiye Genel Müdürü Zaur Gahramanov, yeni kimya parkının da Petkim kadar üretim yapacağını belirtti. Gahramanov, hem TANAP hem Star Rafinerisi hem Petkim hem de yeni kimya parkı projelerinin bitirilmesi  ile birlikte Türkiye'nin enerji açığının yarısının karşılanabileceğini belirtti.