Günümüzün en büyük girişimcilerden biri olan Elon Musk, elektrikli otomobiller, tüneller, güneş enerjili panel ve çatılar, uzaya yolcu taşımacılığı derken birçok fazla iş koluna elini attı. Elon Musk, genel anlamda bu iş kollarını yaptığı başarılı işlerle gündeme geliyor. Şimdilerde ise bu işlerin dışında kalan çok farklı bir mütevazilik örneği göstererek bir projeyle gündeme geldi. Elon Musk, Tanzanya'da yaşayan çocukların okuma ve yazmasını artımak için 15 milyon dolarlık bir yatırım gerçekleştirdi.

260 MİLYON ÇOCUĞA KATKI SUNACAK

XPRIZE Vakfı'nın gündeme getirdiği küresel eğitim projesi, okuma yazma öğrenmemiş çocuklar için kendi başına okuma ve yazma öğrenmesini sağlaması için adım attı. Yarışma üzerinden gidecek programda, çocuklar okuma ve yazma seviyesini artırarak geliştirecek. Yarışmaların para ödülü de Tesla ve SpaceX'in sahibi ve yöneticisi Elon Musk tarafından gelecek. Dünya üstünde aşağı yukarı 260 milyon çocuk ilk ve orta eğitimine gitmediği belirlendiğinde bu plan, bir farkındalık oluşturabilir.

TANZANYA BAŞLANGIÇ YERİ

Sözü edilen çocuklar içinde en azından okuma ve yazma bilmesi sağlanabilir proje, Tanzanya'da yer verilen 150 ayrı köyde devam ediyor.