Bursa ilinin İnegöl ilçesinde Osmanlı dönemi at arabası tekerleği imalat yapıldığını söyleyen Yavuz Uğurdağ, 1940’lı yıllarda sandalye imalatını ivme kazandığını söyledi.

İNEGÖL SANDALYE ÜRETİMİNDE ÖNCÜ

İMOS Başkanı Yavuz Uğurdağ sözlerine şöyle başladı, "Hazeran sandalye diye tabir ettiğimiz tabure ve sandalyeler İnegöl’de çok ciddi bir şekilde fabrikasyon üretime tabi tutularak el emeklerinin gücünü azaltmıştır. İnegöl’ün mobilya imalatı için kültürünün de sandalyenin önemi tartışılamaz bir yer teşkil ediyor. Bu bağlamda İnegöl şu anda sandalye imalatının Türkiye’de öncü merkezlerinden." dedi.

YÜZDE 85’İ İNEGÖL’DE

Türkiye’nin sandalye üretiminde yüzde 85’ini İnegöl’ün karşıladığını aktaran Yavuz Uğurdağ, "İnegöl’de ciddi anlamda çok sayıda imalat alanına sahip olan sandalye imalatı sektörü var. Türkiye’nin sandalye imalatında yüzde 85’ini İnegöl yapıyor. Gerçek anlamda bakıldığında çok ciddi bir sayı. İnegöl’de aylık ortalama 100 ile 120 bin adet sandalye imalatı yapılıyor. Bu da senelik 1 milyon 300 bin ile 1 milyon 400 bin adet sandalye imalatına denk gelir. Bu nedenle İnegöl mobilyanın yanında sandalye imalatına da bir merkezde yer alıyor." dedi.