Brent Petrolün Varil Fiyatı Ne Kadar?

Brent petrolün varil fiyatı uluslararası piyasalarda 44,06 dolardan alıcı buluyor.

Brent Petrolün Varil Fiyatı Ne Kadar?

Brent Petrolün Varil Fiyatı Ne Kadar?

Geçen gün 43,95 dolara kadar yükselen Brent petrolün varili, günü 43,75 dolar düzeyinde tamamladı. Brent petrolün varil fiyatı, bugün saat 09.15 itibariyle kapanışa kıyasla % 0,7 artarak 44,06 dolardan alıcı buldu. Aynı anlarda Batı Teksas türü (WTI) ham petrolün varil fiyatı 41,18 dolardan işlem gördü.

ABD'nin ticari ham petrol stoklarının sert gerileme kaydetmesinden sonra geçen gün Brent türü ham petrolün varili % 1,23, WTI tipi ham petrolün varili ise % 0,56 artmıştı.

ABD Enerji Enformasyon İdaresi (EIA) verilerine bakıldığında, ülkedeki ham petrol stokları bir önceki hafta 10,6 milyon varil geriledi. Piyasa tahmini stokların 360 bin varil artacağı doğrultusundaydı. EIA verileri, dünyanın en büyük petrol kullanıcısı olan ABD'de petrol talebinin artmaya başladığına işaret ederken, fiyatlarda kısa vadeli artışa yol açtı.

Fakat, dünya genelinde koronavirüs vaka sayısındaki yükseliş, küresel ekonomik genişleme ve petrol tüketimi tahminlerini negatif etkileyerek uzun vadede fiyatlar üstünde baskı kurmayı sürdürüyor.

Johns Hopkins Üniversitesi verilerine bakıldığında, dünya genelinde vaka sayısı 17 milyonu aşarken neredeyse 4,4 milyon vakayla ABD birinci sırada yer alıyor. Bu ABD'yi 2,5 milyon vaka ile Brezilya ve 1,6 milyona ulaşan vaka sayısıyla Hindistan takip ediyor.

Brent petrolde teknik açıdan 44,10 ile 44,17 dolar aralığının mukavemet, 44,03 ve 43,96 dolar aralığının da destek noktası olarak takip edilebileceği belirtiliyor.

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR