Son zamanlarda Türkiye gündemininde oldukça yer alan ve iktidar ile muhalefeti karşı karşıya getiren "zeytinlik düzenlemesi" konusunda önemli bir gelişme meydana geldi.

KOMİSYONA GERİ ÇEKİLDİ


AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş: "Zeytinlik değişikliği komisyona geri çekilecek." sözleriyle tasarının TBMM Genel Kurulu'na gelmeden önce yeniden görüşüleceğini belirtti.

PARTİLER NEYİ SAVUNUYORLARDI


CHP ve MHP, zeytinliklerin maden alanlarına döndürerek ortadan kaldırılacağından dolayı bu düzenlemeye karşı çıkıyorlardı.

AK Parti de ise Başbakan Yıldırım geçtiğimiz gün partinin grup toplantısında; "Zeytinlik alanı olarak görünen yerlerde ne yazıkki geçmişte bazı yanlış uygulamalardan sonra sanayi tesisleri kurulmuş. Zeytin alanları işlevini kaybetmiş. Amaç bununla alakalı yenileme yapmak . Sanayi bölgesinde zeytinlik  bölgelerinin 3 kilometre yakınına kadar kesinlikle tesis kurulmayacak. Fakat 3 kilometreden daha fazla uzaklıkta bu tesisler açılacabilecek. Peki bu nasıl yapılacak? 11 kişilik kurul var, kurula gelecek. Bu işin geliştirilmesinde üstün kamu yararı varsa bu ortaya çıkacak. Zeytin mi daha önemli, tesis mi daha önemli? Bizim derdimiz ülkenin problemlerine çözüm bulmak. Bunun için her şeyi vatandaşımızla evirip çevirmeden konuşacağız. Vatandaşımız istemiyorsa, onun istemediğini de zorla yapacak halimiz yok." demişti.