Borsaya Yerli Rağbet Yüzde 41 Arttı

2020 yılı içerisinde BİST 100’e yerli yatırımcının ilgisi yüzde 41 oranında artarken, bu sayı 1,6 milyonun üzerine çıktı.

Borsaya Yerli Rağbet Yüzde 41 Arttı

Türkiye’de uygulanan düşük faiz sistemi ve halka arzların etkisiyle, BİST 100’e yoğun talep geliyor. Geçen ay halka arz edilen bir firmaya 27 kat talep gelmesi de bunun bir göstergesi.

BORSAYA YERLİ YATIRIMCI REKORU

Borsaya olan yerli ilgi, son dokuz ayda, yüzde 41, yani yaklaşık 500 bin kişi artarak, 1 milyon 700 bine ulaşarak, yeni bir rekor getirdi.

Bu, aylık ortalama 40 binin üzerinde yerli yatırımcı anlamına gelirken, en büyük artış 88 binin üzerindeki yerli yatırımcıyla nisan ayında gerçekleşti.

 YABANCI YATIRIMCI DA ARTIYOR

Yerli yatırımcı sayısı son 13 aydır üst üste yükselirken, yabancı gerçek yatırımcı sayısı da son dokuz aydır ağır ama emin adımlarla artıyor. Aylık ortalama 200’ün üzerinde yabancı gerçek kişi Borsa İstanbul’a girerken, yabancı kurumların Borsa İstanbul’daki sayısının azda olsa azaldığını görüyoruz. 40’ın üzerinde yabancı kurumsal yatırımcı ayrılırken, ağustosta Borsa İstanbul’daki sayıları 1277’ye düştü.

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

EN ÇOK OKUNANLAR