Mayıs ayında çıkan 7143 sayılı borçların yapılandırılmasına yönelik yasadan faydalanmak için içlerinde trafik cezası, motorlu taşıtlar vergisi, emlak vergisi borcu olanlar da dahil, vergi ve prim borcu olan toplam 7,3 milyon mükellef başvurdu. Bunlardan 4 milyonu aşkın kısmı yapılandırılan borçlarını ödemeye devam ederken, 3 milyon kişinin yapılandırması, taksitlerini ödeyemedikleri veya cari dönem yükümlülüklerini yerine getiremedikleri için bozuldu. Bu durumdaki kişiler için geçen hafta TBMM Plan Bütçe Komisyonu'ndaki torba yasa teklifi görüşmelerinde yeni bir düzenleme yapıldı. Teklifin Genel Kurul'da kabul edilmesinden sonra yeni düzenleme yürürlüğe girecek.

Elde edilen bilgilere göre, yasa gereğince, yapılandırma hakkının kaybedilmemesi için vergi ve prim borcuna yönelik ilk iki taksit ile peşin ödeneceği ifade edilen borçların süresinde ödenmesi, sene içinde tahakkuk eden vergi ve prim yükümlülüklerinin ise iki aydan fazla aksatılmaması lazım. Yapılandırma yasası çıktıktan hemen sonra kurlarda yaşanan hızlı yükselme, birçok mükellefi zor durumda bırakınca hem cari, hem de yapılandırma taksiti ödemeleri aksadı.

OCAK AYINA KADAR ZAMAN

Komisyonda kabul edilen düzenlemeden, yapılandırma başvurusunda bulunduğu halde ödenmesi gereken tutarları süresinde ödemeyenler başvuracaklar. Bu vatandaşlar, söz konusu tutarları, yeni yasanın yürürlüğe gireceği tarihe kadar geçen süre için aylık yüzde 2 oranındaki geç ödeme zammıyla beraber Ocak ayının sonuna kadar ödeyebilecek.

ARALIK TAKSİTLERİ BİR AY GEÇ ÖDENEBİLECEK

Yapılandırılan prim borçlarının ikinci taksiti ekimde, vergi borçlarının ikinci taksiti Kasım ayında sona erdi. Prim borçlarının üçüncü taksitinin aralık ayında ödenmesi gerekiyor. Yeni düzenlemeyle, aralık ayında ödenmesi gereken taksitlerin ödeme süreleri de ocak ayı sonuna kadar uzatılacak.

ZOR DURUMDAKİ MÜKELLEFE KOLAYLIK

Cari döneme yönelik tahakkuk eden vergi ve prim borçlarını süresinde ödeyemeyenler de bu borçları Ocak ayına kadar ödeyebilecekler. Cari dönem borcunu ödeyemeyen vatandaşlar, yeni yasa çıkıncaya kadar 6183 sayılı Amme Alacakları Kanunu'nun 48. maddesi kapsamında 'çok zor durumda' olduklarına yönelik başvuruda bulunurlar ve başvuru kabul edilirse yapılandırma hakkından faydalanabilecekler.

DAHA ÖNCE BAŞVURMAYANLAR YARARLANAMAYACAK

Getirilen yeni haktan, Mayıs ayında çıkartılan yapılandırma yasası kapsamında başvuruda bulunmuş olanlar faydalanabilecek. Daha önce yapılandırma başvurusu yapmamış olanlar yeni düzenlemeden yararlanamayacak.

7,3 MİLYON KİŞİ BAŞVURDU

Borçlarını yapılandırmak için Maliye Bakanlığı'na bağlı vergi dairelerine 5 milyon 950 bin 136, Sosyal Güvenlik Kurumu'na da 1 milyon 270 bin 402 kişi başvurdu. Maliye'de 2 milyon 459 bin 214 kişi, SGK'da ise 562 bin kişi süresinde ödeme yapamadığı için yapılandırma hakkını kaybetti.

Maliye'de 70 milyar lira, SGK'da ise 43,4 milyar lira borç yapılandırıldı. Yapılandırılan borçlardan Maliye 13,3 milyar lira, SGK ise 3,2 milyar lira tahsil etti.

Son Dakika Eonomi Haberleri için aşağı kaydırın.