Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, yaptığı açıklamalarda, prim borcu maksadıyla sağlık hizmeti alımı sağlanamayan aşağı yukarı bir buçuk milyon BAĞ KUR'lu esnaf vatandaşına sağlık müjdesini verdi. Kalıcı olan çözümler amacıyla yasal düzenlemenin yapılacağını söyleyen Mehmet Müezzinoğlu, yasa TBMM 'den geçinceye kadar mağduriyeti ortadan kaldırmak maksadıyla önümüzde gerçekleşecek günlerde Bakanlar Kurulu’nun kararı çıkartılarak prim borcu olan BAĞ KUR'lu esnaf vatandaşın sene sonuna kadar sağlık hizmeti alımını sağlayacağını değindi.

BORCU OLAN BAĞ KUR ESNAFIDA SAĞLIK HİZMETİNDEN YARARLANACAK

Mehmet Müezzinoğlu şu konulara değindi,

-Daha öncesinden çalışan ve işveren "Uzlaşmayı sağlanmayacaksa olduğu gibi kalsın." denilmişti. Hâlâ o noktadalar mı?

Taraflar sözlü olarak fikir beyanında bulundu. Ama yazılı olan talebini, ve önerisini görmek istiyorum.

-Prim borcunun altından kalkamayan BAĞ KUR'luların sağlık sorunu çözümünün yönünde yönünde mevzuat çalışmaları hangi aşamada?

Birikmiş prim borcu amacıyla sağlık hizmeti almayan BAĞ KUR esnafının problemleri üzerinde duracağız. Başbakan Binali Yıldırım’ın talimatıyla bu işe giriştik. O konu ile alakalı bir yasal düzenleme yapacağız. Yasayı Meclis tatile girmeden yetiştirmek için önümüzdeki günlerde Bakanlar Kurulu’nda bu kararı vereceğiz. Prim borcu olsun veya olmasın tüm BAĞ KUR esnafı sağlık hizmeti vermeyi sağlıyoruz.