Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Türk turizminin ekonomisi hakkında önemli açıklamalarda bulundu. Zeybekçi, booking.com'u Türk turizminin pazarlanmasında çok önemli bir unsur olarak düşündüğünü söyledi. Ancak bu firmanın rekabet ederken haksızlığa karışmadan ve kendi ülkemizin kuralları çerçevesinde faaliyette bulunması gerektiğini belirtti. Zeybekçi, ‘ Bu konu hakkında söz konusu firmaya bir takım formüller önerdik. Bizimle en üst seviyede görüşme talep ettiler. Kısa süre sonra firma ile görüşeceğiz.’ açıklamasını yaptı.

Zeybekci, yaptığı açıklamada, booking.com'un Türkiye'de yasal bir şekilde faaliyette bulunmasına yönelik çalışmaları olduğunu söyledi. Şirket ile önceden bir defa görüştüklerini ve ülkemiz adına birkaç öneride bulunduklarını ifade etti. ‘Öneriyi değerlendiren şirket, geçen hafta Türkiye ile görüşmek istediklerini haber verdiler.’ dedi.

Rekabet Kurulu 2017’nin Ocak ayında ‘Rekabeti Sınırlayıcı Anlaşma, Uyumlu Eylem ve Kararlar ile Hakim Durumun Kötüye Kullanılması Halinde Verilecek Para Cezalarına İlişkin Yönetmelik’teki ilgili madde hükümleri uyarınca 2015 mali sene sonunda meydana gelen ve Kurul tarafından belirtilen senelik gayrisafi gelirleri üzerinden Booking.com BV'ye 2 milyon 543 bin 992,85 lira idari para ceza ödemesine karar verilmişti.