Ülkemizde 2005 yılında tedavülden kaldırılan bol sıfırlı paraları, Hindistan'ın Karnataka eyaletinin başkenti Bengaluru ilinde bir dolandırıcılık konusuna dahil olduğu bilgisi geldi.

TEDAVÜLDEN KALKAN PARAMIZI SATARKEN YAKAYI ELE VERDİLER

Hint haber sitesi The Hindu . com'un paylaştığı haberine göre, arasında 40 yaşında bir polisinde yer aldığı dört kişilik takım halinde gezen dolandırıcılar, bir iş adamına Türkiyenin 2005 senesinde bol sıfırlı tedavülden kalkan Türk Lirası satmak üzereyken yakayı ele verdiler.

78 ADET 500 BİN TÜRK LİRASI ELE GEÇİRİLDİ

Türkiye’de ise olay şöyle duyuruldu, polis bürosunun yaptığı açıklamada dolandırıcılığa konu olan, eski para ile 78 adet 500 bin Türk Lirası ele geçirildiği söylendi.

EMNİYET MÜDÜRÜNDEN AÇIKLAMA

Bengaluru Emniyet Müdürü Praveen Sood yaptığı açıklama sonrası "Sözü edilen paraların Türkiye’de bu paralar tedavülden kalkmış olsa bile Aralık 2019'a kadar mevcut Türk Lirası'nda dönüştürülebilir. Suça karışanlar için yeraltı bankacılığı ve resmi olmamış havale programlarını kullanan küresel bir şebekenin üyesi olduğunu düşünmekteyiz." dile getirdi.

1 TÜRK LİRASI 18.24 HİNT RUPİSİ EDİYOR

Mevcut durumda 1 Türk Lirası 18.24 Hint Rupisi ediyor. Hint polisi, suç örgütünün 500 bin TL’lik banknotları da bu kur üstünden yani adedini 9.1 milyon rupi yani aşağı yukarı 140 bin dolara satışa sunduklarını bildirildi.