Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Türk boğazlarından geçen gemiler hakkında önemli açıklamalarda bulundu. Arslan, boğazlardan günde yaklaşık olarak 125 geminin geçtiğini söyleyerek, ‘Gemilerin demir atıp bekledikleri sürenin 48 saatten 168 saate yükseltilmesiyle Türkiye’nin senelik yaklaşık 500 milyon dolar döviz getirisinin olacağı görüşündeyiz.’ açıklamasını yaptı.

Bakan Arslan, konuşmasında, Türk boğazlarında bulunan gemilerin hemen hemen yüzde 60'ının yabancı bir limandan kalkarak hiçbir yerde durmadan başka bir yabancı limana doğru gittiklerini, yüzde 40 geminin ise yabancı limandan Türk limanına veya Türk limanından yabancı limanına giden gemilerin oluşturduğunu belirtti.

Normal şartlarda 48 saatlik demirde bekleme diliminde başka bir yere uğramayan gemilerin yakıt, kumanya, yedek parça ve bunun gibi ihtiyaçları ile oluşan arızalarını onarmak ve personel değişimi gibi zorunlu ihtiyaçlarını giderdiklerini söyleyen Arslan, maliyetler sebebiyle gemilerin bekleme sürelerinden daha fazla beklemediklerini açıkladı.

Gemilerin beklemeleri için belirlenen sürenin 48 saatten 168 saate yükseltilmesi ile gemi acente ve sahiplerine operasyonel esneklik kolaylığı sunulduğunu belirten Arslan, ‘Böylece çalışanların görev değişimi, yakıt, erzak ihtiyacı, bakım çalışmaları ve bunun gibi işlerin yapılması için başka ülke limanlarından ziyade Türkiye’de yapılması sağlanmıştır.