Bitcoin’in Yükselme Dönemi

FED ve ECB, Çin lokomotifine binerek start verdikleri, dijital para ile, küresel ekonomide, kontrolsüz kripto para dönemini başlattılar. Ekim'de yüzde 30 artan Bitcoin, 7 ayda yüzde 300 değer kazandı.

Bitcoin’in Yükselme Dönemi

Haber365Özel-Ekonomi Servisi

Dünyayı kripto para ile tanıştıran, Bitcoin, ilk dönemlerde yeni saadet zinciri mi, eleştirileriyle muhatap olmuştu.

Güvenlik sorunları aşılamayan, kara paranın aklanmasında kullanılan dijital para, Çin’in lokomotifliğinde ve pandeminin hızlandırıcılığında küresel ekonomiye giriyor.

13.858 doları görerek, son üç yılın zirvesine yaklaşan Bitcoin, 2018’in ilk günlerinde 20 bin doları görmüştü.

20 bin dolardan hızla gerileyen ve Bitcoin balonu eleştirileri yakıştırılan, dijital paranın, hayatımıza en azından güvenlik endişelerinin giderilip, bir standart getirilmesinden sonra girmesi bekleniyordu.

Ancak, pandemi, tüm bu süreçleri zaman kaybı gibi gösterip, sisteme hızla entegre olan Çin’in liderliğinde kendilerini dijital paranın içinde buldular.

Küresel ekonominin en değerli dijital parası Bitcoin, 28 Ekim 2020 tarihinde, (TSİ 05.47) itibariyle 13,858 doları gördü.

BITCOIN, SON 7 AYDA YÜZDE 300 DEĞER KAZANDI

Kovid-19, Mart ayının ikinci haftasında, Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) tarafından, pandemi ilan edildi.

EKİM AYINDA YÜZDE 30 DEĞER KAZANDI

Aradan geçen 7 ayda yüzde 300 değer kazanan Bitcoin, sadece Ekim ayında, yüzde 30 yükseldi.

KRİPTO PARA NEDEN YÜKSELİYOR?

Haber 365 Ekonomi Servisi’nin yaptığı araştırmaya göre, kripto paraya şüpheyle bakışın temelinde iki ana etmen bulunuyor.

Dijital paranın, kara para aklanmasında kullanılması ve dijital parayla ilgili güvenlik açıklarının giderilmemesi.

7 ayda ne oldu da, kripto paranın değeri üçe katlandı?

Çünkü yukarıda belirtilen iki sorunda ortada duruyor!

Paradan önce, hızla dijital yaşama geçen Çin, pandemiyi fırsat bilerek, dijital parası, ‘Dijiyan’ ile ilgili sosyal deneylerini bile hayata geçirdi.

Kullanıcların, tek endişesi dijital paranın saklanmasıydı. Blok zincir sisteminin devreye alınması, bu sorunu ortadan kaldırınca, son kullanıcı, güvenlik açığına takılmadı.

BİNDİK BİR ALAMETE, ÇİN’İN PEŞİ SIRA GİDİYORUZ!

Avrupa Merkez Bankası (AMB) dijital paraya güvenmediğini, yine de Çin’den geri kalmak istemediğini belirterek, çalışmalarını hızlandırdı. Buna göre, dijital paraya bir standart getirilmeliydi.

ABD Merkez Bankası (FED) Başkanı Jerome Powell, tıpkı ECB/AMB gibi güvenlik ve standart konularında ciddi açıklar olduğunu belirtmişse de, yine Çin’den geri kalmanın daha tehlikeli olduğuna karar vermişti.

Avrupa ve ABD’nin dijital paraya olan bu ilgilerinin de önemli etkisi ile ciddi bir yükseliş başladı.

KONTROLSÜZ KRİPTO PARA DÖNEMİNE GEÇİŞ

JPMorgan, PayPal gibi önemli kurumlar, kripto paralara erişime imkân vermişti.

Böylece, kapitalist sistemin olmazsa olmazı, rekabet, ilk kez küresel güçlere, kontrol edemedikleri bir dönemin başlaması için, start verdirdi.

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR