Sanal para birimi Bitcoin'in değeri, ilk defa 12 bin doları geçerek tarihi rekorunu kırdı. Bitcoin'in değeri, gün içinde 12 bin 580 dolara çıkarak tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı. Yalnızca bu yıl içinde ortalama yüzde 1100 değer kazanan Bitcoin, TSİ 12,45'de ise 12 bin 579 dolardan işlem görüyordu.

Dünya çapındaki 1200'e yakın sanal para arasında en değerli olan Bitcoin’in toplam piyasa değeri ise 210 milyar dolara yakınlaşıyor. Söz konusu sanal biriminin değer kazanmasında ABD Emtia Vadeli İşlemler Komisyonunun (CFTC) cuma günü yaptığı "ABD merkezli finans firmaları CME Group, CBOE ve Cantor Fitzgerald kripto para tabanlı finansal ürünlerin 18 Aralık itibariyle listelerine ekleyeceklerine" dair açıklamasının etkisi olduğu ifade ediliyor.

HÜKÜMETTEN BİTCOİN AÇIKLAMASI

Diğer yandan, Kültür ve Turizm Bakanı Kurtulmuş, Merkez Bankası ve İstanbul borsasının, "Bitcoin" piyasasını yakından takip eden çalışmalarını devam ettirdiğini ifade etti. Dijital para "bitcoin"i bazı ülkelerin desteklediğini, bazı ülkelerin yasakladığını belirten Kurtulmuş, dünyada "bitcoin" ile ilgili şüphelerin, tereddütlerin henüz giderilemediğini ifade etti. Kurtulmuş, Merkez Bankası ve İstanbul Borsasının, "bitcoin" piyasasını yakından takip eden çalışmalarını sürdürdüğünü söyleyerek, "Bizim de henüz resmi olarak bir tavrımız ortada değildir. Kimi ülkeler bitcoini kurtarıcı olarak görüyor, kimi ülkeler bunu şeytanlaştırıyor. Bunları biz de yakından takip ediyoruz." dedi.

Hem hızlı yükseliş hem de kâr realizasyonunun tetiklediği sert düşüş Bitcoin işlemlerini gerçekleştiren dijital para platformlarını zorladı. Pek çok siteye erişim aksadı. Avrupalı bitcoin borsası Bitstamp da sıkıntı yaşayan platformlar arasındaydı. Gazete Habertürk'ün haberine göre Bitstamp, Twitter üzerinden yaptığı açıklamada özellikle erişim konusunda yaşanan sorunun çözüldüğü belirtildi.