Bitcoin Erimeye Devam Ediyor!

2017'nin son günlerinde 20 bin doları aşan Bitcoin, 8 bin doların altına düşerek yatırımcıları için büyük tedirginlik yarattı. Değer kaybı yaşayan diğer kripto para birimleri arasında Ethereum ve Ripple da bulunuyor.

Bitcoin Erimeye Devam Ediyor!

Uzmanlar, Asya ekonomilerinde Bitcoin'e devlet müdahalesi ve regülasyon getirme endişelerinin yanı sıra, kripto para birimlerinde güvenlik zaafiyetleri, siber saldırı ve çalınma gibi risklerin değer kaybında etkili olduğunu belirtiyor.

YÜZDE 34,6 DÜŞTÜ

Bitcoin, 8 bin doların altına gerileyerek son 11 haftanın en düşük seviyesini gördü. Sanal para birimi Bitcoin'in değeri, 7 bin 540 dolara kadar geriledi ve günlük kaybı yüzde 16.3 oldu. Son 5 gündeki kayıpları yüzde 34.6'yı bulan Bitcoin, 18 Kasım'dan bu yana en düşük değerine ulaştı. Ayrıca kripto para biriminin son 5 günde piyasa değerinde de 20 milyar doların üzerinde kayıp yaşandı. Ocak ayındaki kayıpları da yaklaşık yüzde 25'i bulan Bitcoin'in piyasa değeri bu yılın başından itibaren yaklaşık 65 milyar dolar azaldı.

530 MİLYON DOLAR ÇALINMIŞTI

Uzmanlar, Bitcoin'e regülasyon getirilmesi ve siber güvenlik endişelerine dikkat çekerek, bunun kripto paralarda sert düşüşe neden olduğunu vurguladılar. Geçen ay Çin, Güney Kore ve Hindistan gibi Asya ülkelerinin hükümetleri sanal para birimlerine yeni regülasyonlar getireceklerini duyurmuştu.

Ayrıca, pazar günü Japonya'daki Bitcoin hizmet şirketi Coincheck'ten siber saldırı sonucu 530 milyon dolar değerinde Bitcoin çalınmıştı. ABD'li yatırım bankacılığı devi Goldman Sachs, geçen hafta yaptığı açıklamada, Bitcoin fiyatındaki hızlı artış nedeniyle sanal para biriminin piyasa değerinin gerçek değerini aşarak "balon" olarak adlandırılan seviyede işlem gördüğü hakkında uyarılar yapmıştı.


ETHEREUM 900 DOLARI GÖRDÜ

Kripto para birimleri arasında değer kaybı yaşayan sadece Bitcoin olmadı. Son bir ay içinde 1500 dolara çok yaklaşan ve sonrasında iniş ve çıkışlar kaydeden Rus kontrollü Ethereum, son 7 günde yüzde 23 değer kaybı yaşadı. Ethereum'un değeri yaklaşık 900 dolara kadar düştü. Kripto paranın piyasa değeri ise yaklaşık 140 milyar dolardan 88 milyar dolara kadar düştü.

RIPPLE'I DA VURDU

Son zamanda fiyatı yüzde 11.9 düşen Ripple çok uzun bir süreden sonra 1 doların altına indi. Son 7 günde ise değer kaybı yüzde 35.50 seviyesinde.

Son Dakika Ekonomi Haberleri için aşağı kaydırın.

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

EN ÇOK OKUNANLAR