TOKİ Başkanı M. Ergün Turan,  30 Eylül'de sona erecek kampanyadan 175 bin vatandaşın yararlanabileceğini  söyledi.  Turan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, indirim kampanyası kapsamında  113 bin 85 alıcıyı konut ve iş yeri sahibi yaptıklarını, bunların TOKİ'ye toplam  4 milyar 427 milyon lira ödediğini kaydetti.Geçen yıl uygulamaya koydukları yüzde 20 indirim kampanyasından 33 bin  vatandaşın faydalandığını aktaran Turan, yarın başlatacakları indirim  kampanyasından ise yaklaşık 175 bin kişinin yararlanabileceğini bildirdi.

SON BAŞVURU 30 EYLÜL  

Ergün Turan, borcunu erken kapatıp tapusunu almak isteyen konut ve iş  yeri sahiplerinden yoğun talep geldiğini ifade etti.   Talepler üzerine her yıl olduğu gibi bu yıl da borcunu ödeyerek  tapusunu almak isteyen vatandaşlar için indirim kampanyası düzenlediklerini  anlatan Turan, söz konusu kampanyaya başvuruların yarın başlayacağını söyledi.  Turan, kampanyadan yararlanmak isteyen konut ve iş yeri alıcılarının  22 Ağustos - 30 Eylül tarihleri arasında ilgili bankaya başvuruda  bulunabileceğini dile getirerek, "Kampanyadan yararlanmak isteyen  vatandaşlarımızın son başvuru tarihine kadar başvurularını yapması gerekir. Bu  tarihten sonra yapılacak borç kapatmalarında söz konusu indirim oranından  yararlanılması mümkün olmayacak." dedi.

İndirim uygulaması kapsamına alınan projelerdeki konut ve iş yeri  alıcılarının başvuru tarihi itibarıyla TOKİ'ye ödemekle yükümlü oldukları aidat,  emlak vergisi gibi herhangi bir borcunun bulunmaması gerektiğini vurgulayan  Turan, "Kampanyamızdan, satışları 2013 yılı sonuna kadar gerçekleştirilmiş ve  geri ödeme taksiti 2013 yılı sonuna kadar başlamış konut ve iş yerleri sahipleri  yararlanacak. Vadesi 12 ay ve daha az kalan projelerimiz indirim kampanyasına  dahil edilmedi." diye konuştu.

'FAİZLER İNMELİ'

Turan, geçen yıl yapılan indirim kampanyasında kapatılan 1,4 milyar  borcun yaklaşık 710 milyon lirasının yastık altından çıktığını belirterek, bu yıl  ki kampanyaya dair beklentilerine yönelik şunları söyledi:

"Bu yıl uygulamaya koyduğumuz indirim kampanyamızdan beklentilerimiz  için iki şey çok önemlidir. Birinci moral motivasyon çok önemli. Bir diğeri ise  bankaların faizinin belli oranda olması gerekir. Bir hafta önce banka faizleri  yüzde 1,06 civarındaydı. Bu faizlerin düşmesi gerekir. Bankalar geçen hafta itibarıyla oran verdi. Bu önemli bir adımdır ama faizlerin 120 ayda da yüzde 0,90  civarına gelmesi gerek.

Vatandaşlarımızla diyalog içerisinde ve kamu biriminin başında birisi  olarak banka genel müdürlerimizden de yönetim kurullarından da isteğimizdir. Bu  zor günlerde vatandaşlarımızın yararı için faizlerin en azından 120 ayda yüzde  0,90'ın altına gelmesi gerekir." 

TOKİ'nin indirim kampanyası (22 Ağustos-30 Eylül) için bankalar ve  kredi koşulları şu şekilde:

HALK BANKASI

VADE (Ay)

1-24   25-48   49-60   61-120    Faiz Oranı (%)   0,80   0,89    0,90    0,95

Tahsis Ücreti    Yok    Yok

Yok

Yok

ZİRAAT BANKASI

VADE (Ay)

1-24   25-48   49-60   61-120    Faiz Oranı (%)   0,80   0,89    0,90    0,95

Tahsis Ücreti    Yok    Yok