İngiltere, Londra'daki 24 katlı apartmanda dış cephe kaplama ürününde yapılan "poliüretan" isimli plastik köpüğünün içerisindeki katılmakta olan yangının azaltıcı yetenekli 'Poliizosiyanurat' maddesinin, yangına dayanamayacağı saptandı.
Türkiye'de ise yangın yönetmeliği 28.5 metreden fazla apartman ve bina dış cephede plastik köpük kullanılması yasaklanıyor. 28.5 metreden az olan yapıda ise dış cephe tamamı plastik köpük ile kaplandığında da zeminin üstündeki 1.5 metre ile pencere çerçevesinin yanmayan taş ve cam yünü ile çevirmek gerekmekte.

28.5 METRENİN ÜZERİNDEKİ BİNALARDA YASAK

İZODER Isı, Su, Ses ve Yangın Yalıtımı Derneği'nin Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı İnşaat Mühendisi Ertuğrul Şen, Londra'daki binanın çıkan yangında büyümesine neden olan yangın geciktiren malzemesiyle ‘Poliizosiyanurat' Türkiye'nin çok fazla tercih etmediğini, ancak Türkiye'nin de 28.5 metre üstündeki rezidans tipi binalarda yasak olmasına rağmen plastik köpük malzemesi kullandığı bilgisi aldıklarını açıkladı.

“REZİDANSLARDA PLASTİK KÖPÜK BELİRLEDİK”

Yangın Yönetmeliği'ne göre 10 katın üstündeki cephelerde plastik malzemeden daha çok pahalı olan taş ve cam yünü ismiyle bilinen yanmaz malzemenin kullanılması gerektiğini kaydeden Şen, "Bir devlet hastanesi ve bazı 10 katın üstündeki rezidansların plastik köpük malzeme belirledik.” dedi.