Avrupa İstikrar Mekanizması’nın, Yunanistan’nın 8.5 milyar euroluk yeni kredi dilimi için serbest bırakılmasına onay verildi.

Ekonomik problemler yaşamakta olan Euro kullanan bölge ülkeleri gerekli ekonomik desteğin sağlanması adına çalışmalarının üzerine kurulan Lüksemburg merkezli olarak ESM, kurtarılma programı uygulaması çerçevesi Yunanistan’ın yeni kredi dilimi için hazırlanan kısmının serbest bırakılmayı onaylama süreci açıklama yaptı.

PAZARTESİ 7.7 MİLYAR EURO

Buna duruma göre, ESM’nin, Yunanistan'da borçların geri ödenmesi amacıyla Pazartesi günü itibariyle 7.7 milyar Euro gönderilecek.

Yunanistan ülkesini kurtarmanın peşinde olan Euro Bölgesi ülkelerinin program uygulamasına da devam edilmesi halinde 1 Eylül 2017’de tarihinde de 800 milyon euroluk bir kredi dilimi daha serbest bırakılacağı açıklandı.
Bu sayede, Yunanistan'ın toplam olarak 86 milyar euroluk üçüncü Kurtarma Programı çerçevesi içerisinde ESM’in sağladığı kredi miktarı 39.4 milyar euroya ulaştığı bildirildi.

GEÇTİĞİMİZ AY SÖZLEŞME İMZALANDI

Geçtiğimiz ayda gerçekleştirilmiş olan Euro grubu toplantısı sırasında, Yunanistan devleti ve dünya kredi verenlerin, üçüncü kurtarma programı uygulaması kapsamı altında yeni kredi diliminde bulunan kısmın serbest bırakmak amacıyla bir anlaşma sağlanmıştı.