Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, İstanbul'da, Ülke-Bölge Çalışmaları Uzmanlığı alanında öğrenim gören talebelerle bir araya geldiği toplantıda konuştu.

Albayrak'ın açıklamalarından satır başları şöyle:

''Asya... Pazar orada büyüme ve kalkınma orada istihdam tüketim orada. Herkes bir şeyler söylüyor. Kuzey Kore'de ne oluyor arkasında kim var? Haritada yerini bile bilmezler fakat bu ülke dünya gündemine geliyor.

Kim nasıl bir okuma yaparak stres testi uygulamak istiyor. Birbirine perde arkasında zor günler. Bu neyi doğuracak? Önümüzdeki 10 sene içerisinde çok büyük bir ekonomik çarpışmayla karşı kalacağız. Bu bir siyasi çarpışma ve çatışma. Peşinden bir askeri çatışmayı doğurur mu inşallah doğurmaz. 10 sene içerisinde dünyadaki ağırlık merkezinin kaymasının doğuracağı sosyolojik ve ekonomik ve buna bağlı olarak politik krizlerle karşı karşıya kalabiliriz.

Bu büyük Asya Pasifik krizinin Türkiye neresinde? Krizin olmadığı bir ülke yok artık. Düşman çok fazla. Bin senedir dünyada tarihi Anadolu Ortadoğu tarihi bir tarafa. Bitmeyecek. Türkiye çok büyük ve güçlü bir ülke. Kim ne derse desin.''